Jump to content
Sign in to follow this  
Wraith27

Polskie Siły Powietrzne

Recommended Posts

Apropo śmigłowców:

 

To niezapominajmy, że Mi-8 nadal jest produkowany i można kupić jego najnowsze wersje które stoją na wysokim swiatowym poziomie. Na przeszkodzie stoją tylko nasze códowne stosunki z Rosją...Bo to, że jestesmy w NATO wcale nas nie zmósza do kupowania sprzętu zachodniego.

 

BH jest szybki, zwrotny ale tak jak mówi Artur -trochę inna klasa...

 

A Mi-24 to bez urazy Koman -świetny to on był wiele lat temu. Dziś jako, że nie mamy w planach nowych śm. bojowych wymaga on gróntownej modernizacji. Bez tego to on się nadaje tylko do podtrzymywania nawyków bo nawet szkoleniem tego nazwać nie można. Z tą modernizacją to tak jak ze wszystkim u nas -miała być już dawno i obejmować całkowita wymianę awioniki i nowe uzbrojenie. Teraz mówi się tylko o Atakach i jakiejś prostej modyfikacji przystosowójącej je do działań nocnych...

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ponoć mieliśmy mieć kiedyś, F-5 jako szkoleniowo-bojowe samoloty.

Ciekawe czy dalej jest to aktualne, zresztą takimi złomami polatalibyśmy sobie 1-7 lat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Golf jakby mogli kupili by ;] My lubimy złomy xP

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kwestia używanych samolotów nie jest taka zła. Nie wiem czy pamiętacie ale w 1996 r była propozycja przejęcia AlphaJet'ów chyba nawet za free. Odmówiono. Gdzieś czytałem, że te samoloty znalazły nabywcę i do dziś świetnie się sprawują -a nasi lataja na Iskrach nadal...minęło 12 lat -no comment!!! Trzeba oczywiście uważać aby nie kupić "złomu" ale to inna kwestia. U nas problemem jest nie podejmowanie złych decyzji o zakupie tylko ich brak. Ciekawy jestem jak potoczy się historia Jastrzębi -bo przecież za ok 15 lat będą wymagały gruntownej modernizacji awioniki i uzbrojenia...zobaczymy :tumbleweed:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Krótkie pytanko: Czy PSP używają/używały rakietę Ch-29T bo na pewno część naszych Su-22M4 była zdolna do jej przenoszenia...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chyba tak, choć wiem że na pewno miały Ch-29L, i Ch-29T też powinny mieć. :dntknw:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po pierwsze:

Gruntowna modernizacja MiG-ów 29.

Nie mówie nawet o modernizacjach rosyjskich-na niewiele się zda modernizacja ich do

modyfikacji SD(jaką oferują nam rosjanie).Kiepskie osiągi radaru-w zasadzie brak jego modernizacji.Brak trybu Powietrze-ziemia(rakiety kierowane).No i przede wszystkim- skąd my teraz weżmiemy ruskie rakiety???

Myślę że polacy powinni przeprowadzić gruntowną modernizację MiG-ów poprzez

o ile mnie pamięć nie myli firmę EADS.Oferuje ona modyfikację MiG-29 SNIPER.

Najważniejszą zmianą jest modernizacja radaru, no i najważniejsze-przystosowanie do zachodnich pocisków, oraz większa unifikacja oprogramowania z F-16.Zachodzą także zmiany w architekturze kabiny.Dodano także możliwość rażenia celów naziemnych.Za to u rosjan moglibyśmy chyba wyremontować silniki.Modernizacje tę zamówili rumuni.Zdjęcia poniżej.

m12cockpit.jpg

mig29_7.jpg

No i załatwione-nasze MiG-i maszynami XXI wieku.

 

Po drugie:

Nie wiem czym uzupełnimy nasze luki we flocie śmigłowcowej.

Myślę, że zakup tylko śmigłowców zagranicznych byłby olbrzymią głupotą.

Mamy przecież wspaniałe zakłady-np. WSK Świdnik.

Wystarczy dać więcej funduszy na projekty.A z doświadczenia wiem,iż ten zakład mógłby

bardzo wiele.Za to zakup eurocopterów pochwalam-krajowa oferta była wprost beznadziejna.

 

Po trzecie:

Luka w lotnictwie szturmowym ,która powstanie po wycofaniu Su-22M4.

Po fiasku Irydy,a także innych konstrukcji myśliwsko-bombowych(MD-95,MD-97,

MD-99"Orkan" więcej o nich:

http://www.powiat.mielec.pl/poser/samoloty/pzl_m-x/m99.htm rys. poniżej)

pzlm9x.jpg

jesteśmy chyba skazani na zakup sprzętu zagranicznego.

Pierwszą propozycją była w połowie lat 90-tych oferta rosjan(jeszcze za administarcji Jelcyna).Oferowali oni nam Su-39.Nie znam powodu odrzucenia tej oferty.

Wtedy rosjanie proponowali też licencje na rakiety typu Ch-29T,L, oraz o ile dobrze pamiętam typu Wichr.

Share this post


Link to post
Share on other sites

SNIPER to rzeczywiście jedyna poważna zachodnia modernizacja 29'tego ale o ile mi wiadomo Rumunia jednak nie zdecydowała się na nią...(?). Poza tym jest mały problem bo Rosja zastrzega sobie prawo do modernizacji sprzętu swojej produkcji -tzn zrobią modernizację pod klienta np z zach avioniką i uzbrojeniem byle tylko całośc odbyła się u nich. Oczywiście można to olać ale nie poprawi to naszych stosunków...Inna kwestia: był moment, że rumunskie Lancery spadały z nieba jak muchy po modernizacji -czemu to do konca nie wiadomo ale na pewno Rosjanie lepiej znają się na modernizacji rosyjskich samolotów niż Izraelczycy...

 

Radar 29'tego nie jest taki zły. Problemem jest kiepski komputer i oprogramowanie -to przez to 29'ty nie ma opcji Track-while-Scan ,wyselekcjonowania celów z grupy i gubi cele lecące mniej więcej prostopadle do niego.

 

Co do krajowej produkcji to chyba nie jest tajemnicą, że nasz przemysł lotniczy był systematycznie niszczony i teraz nie jest w stanie w realnym czasie i przy naszych możliwościach finansowych zbudować np następcy Mi-8. Nie wiem czy pamiętacie ale rekompensatą za anulowanie programu Irydy dla polskiego przemysłu lotniczego miała być kooperacja lub nawet produkcja licencyjna nowych samolotów wielozadaniowych...-jak wiecie Jastrzębie kupujemy w całości i nic z tego nie mamy (umowa offsetowa to farsa i ktoś powinien za nią wisieć :diablo: ) Inne kraje owszem , produkują elementy do polskich F-16'tych np Izrael. Kiedyś w Krośnie produkowano podwozia do 16'tki ale to chyba dawno nie aktualne...

 

Reasumując: Sytuacja naszych Sił Powietrznych jest nadal kiepska a na przeszkodzie jak zwykle stoi brak planu i decyzji...

Share this post


Link to post
Share on other sites

No i co, że są różne modernizacje, nowe wersje , jak nasi kolesie z MON-u niezbyt interesują się nimi, i ciekawe czy wogóle się oriętują co się dzieje na "rynku" propozycji, zanim zrobią jakiś przetarg to tylko wtedy kiedy nie będzie to opłacalne.

Share this post


Link to post
Share on other sites
No i co, że są różne modernizacje, nowe wersje , jak nasi kolesie z MON-u niezbyt interesują się nimi, i ciekawe czy wogóle się oriętują co się dzieje na "rynku" propozycji, zanim zrobią jakiś przetarg to tylko wtedy kiedy nie będzie to opłacalne.

No niestety masz rację.Żeby to do nich (kolesi z MON-u)dotarło musi chyba stać się coś naprawdę złego.F-16C był chyba najgorszą opcją jaką można było wybrać (no może prócz Mirage-2000)dlaczego:samoloty stare,brak odpowiedniego serwisu no i koszty przeszkalania pilotów.A poza tym-co nam dał ten cały offset?

Uff...Dosyć biadolenia na dziś.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dlaczego F-16 są stare???? Niby co było lepsze od niego mirage czy grippen i pod jakim wzgledem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Możer myślał że kupiliśmy używane, zresztą może F-16 to dobry wybór ale mogliśmy poiczekać pół roku i kupilibyśmy EF2000 oczywiście w mniejszej ilości.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Możer myślał że kupiliśmy używane, zresztą może F-16 to dobry wybór ale mogliśmy poiczekać pół roku i kupilibyśmy EF2000 oczywiście w mniejszej ilości.

 

Tajfuny chyba trochę przydrogawe jak dla nas, poza tym możliwosci tajfuna w zakresie atakowania celów naziemnych nadal są na etapie testów...Ja uważam, że dobrą opcją był by Grippen bo jest tańszy w zakupie i eksploatacji. Owszem jego możliwosci są mniejsze ale przecież Polska to nie mocarstwo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

A powinniśmy pomyśleć nad samolotem do atakowania celów naziemnych.

Bo nasze Sukhoi-e są na skraju rozsypania się, szkoda że nie zmodernizowalośmy ich na przełomie wieków, dziś niebyłobyto opłacalne a i tez niema na nie środków.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy oglądaliście może program "Na rozkaz" w tvp3 w sobotę, tam był krótki wywiad z gen. Błasikiem (dowódca SP) i jeżeli chodzi o potrzebach w zakresie sprzętu to mówił o pozyskaniu nowych (używanych?) samolotów szkolnych i chęci modernizacji MiGów. Nic nie wspominał o lotnictwie taktycznym a za chwilę te eskadry pójdą w rozsypkę jeżeli nie będzie następcy Su-22. Aby je płynnie zastąpić potrzebna by była decyzja już teraz. Jeżeli nie kupujemy nowych maszyn to pozostają dwie możliwości albo pozostajemy z tym co mamy -Vipery i MiGi, albo politykiery obudzą się z "ręką w nocniku" i pozyskają interwencyjnie "konserwy z pustyni". W końcu bierzemy 40 letnie C-130E, więc ~25 letnie F-16 nie są takie złe :tongue:

Edited by ArturR

Share this post


Link to post
Share on other sites

O ile pamiętam to nie tak dawno mówiło się o potrzebie posiadania przez PSP 8 eskadr lotnicta taktycznego -16'to "samolotwych". Tzn 3 eskadry F-16, 2 MiG-29 i 3 Su-22. Jak wiemy ten stan nie jest możliwy do osiągnięcia bo F-16'tek nadal chyba wszystkich nie dostarczono, poza tym nie osiągnęły one jeszcze gotowości, eskadry 29'tych są na pewno nie pełne z braku części zamiennych a Suczki już niedługo odejdą do lamusa.... Mówi się o 2 eskadrach nowych (używanych) samolotów dla zastąpenia 22'ich. Tak więc w eskadr będzie w najlepszym przypadku 7 i to w niepełnym stanie...

 

Tak przy okazji czy ktoś pamięta ile samolotów bojowych może mieć Polska w ramach limitów CFE???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Obiło mi się o uszy że coś koło 160, raczej nie 90 bo obecnie mamy więcej -48 Su-22, 32 Migi-29, nie pamiętam ile już obecnie mamy Viperów ale wszystkich będziemy mieli 48, czyli to daje 128 maszyn, przynajmniej na papierze. Te limity chyba raczej nie są jakoś specjalnie przestrzegane, zresztą czy kiedykolwiek dobijemy do liczby 160 maszyn bojowych?! Obecnie występuje stała tendencja zniżkowa :cray: Ciekaw jestem do jakiej grupy były by zaliczane takie T/A-50 w końcu to maszyna szkolna i bojowa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedyną nowością w naszym przemyśle lotniczym jest Bryza bis ale co to za samolot do zwalczania okrętów, jak niema torped, ani żadnego uzbrojenia przeciwko okrętom?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jedyną nowością w naszym przemyśle lotniczym jest Bryza bis ale co to za samolot do zwalczania okrętów, jak niema torped, ani żadnego uzbrojenia przeciwko okrętom?

 

Bryza to całkiem udany samolot ale niestety możliwości płatowca są w zasadzie wyczerpane. Tzn brakuje już udźwigu na uzbrojenie bo nowe wyposażenie dużo waży...chociaż wydaje mi się, że coś czytałem o ewentualnym uzbrojeniu jej w dwie torpedy. Może chodzi o wersję z jakimiś mocniejszymi silnikami...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ponoć mieli udzwig powiększyć do 7500 kg, chyba wystarczyłoby na przynajmniej 1 torpedę.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ponoć mieli udzwig powiększyć do 7500 kg, chyba wystarczyłoby na przynajmniej 1 torpedę.

 

Może kupimy ze dwa Oriony z demobilu albo ten nowy...zapomniałem nazwy. :rofl: Dla Bryzy dwie torpedy MU-90 to jakieś 610 kg plus masa pylonów ale o ile wiem nawet takiego zapasu nie ma...tak więc w grę wchodzi albo rezygnacja z części wyposażenia albo mocniejsze silniki -zakładam, że płatowiec to wytrzyma... :tumbleweed:

 

post-20260-1216119879_thumb.jpg

Edited by CIACHO

Share this post


Link to post
Share on other sites

No dobra masz rację.

Aha a jak stoi sprawa z modernizacją naszych PZL-130 Orlik?

Czy wogóle ruszyła?

I właśnie jaka ma być ta modernizacja, co ma objąć???

Share this post


Link to post
Share on other sites
No dobra masz rację.

Aha a jak stoi sprawa z modernizacją naszych PZL-130 Orlik?

Czy wogóle ruszyła?

I właśnie jaka ma być ta modernizacja, co ma objąć???

 

Niestety nic na ten temat nie wiem ale oto mały komentarz co do dnia 15 sierpnia: gdzieś koło 11 na TVP info był programik o Polskich Siłach Zbrojnych i Orlika określono tam jako "samolot szkolenia zaawansowanego" - no comment

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use, Privacy Policy, and We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..