Jump to content
Sign in to follow this  
kukulino

Mig-29A od Mirage Factory

Recommended Posts

Neviem ako Vy, osobne som veľký fanúšik migov. Teda zvlášť Mig-21... To, čo ma však vie dostať do veľmi vysokých otáčok je Mig-29. Dostali sme ich ešte ako Československo. Pokračovali v službe aj po rozdelení (1:1, kompenzácia - všetky Mig-23 zostali v Českej republike. Dnes jeden Mig-23ML môžeme vidieť v expozícii v múzeu v Piešťanoch).

České Migy-29, ako zrejme vieme, boli predané Poliakom. Na Slovensku Migy-29 zatiaľ pokračujú v službe (upgradnutné na Mig-29AS).

 

"Dvadsaťdevina" je poriadnym kusom našej histórie. Spomeňme premiéru našich Migov-29 na International Air Tattoo '91 (RAF Fairford - Anglicko). Václav Vašek (klobúk dole, mám toho chlapa veľmi rád - resp. štýl akým píše, i keď ho osobne nepoznám. Čítal som pár vecí od neho) spolu s ostatnými kolegami sa zaslúžili o vysoké renomé našich v zahraničí. Odporúčam prečítať si knihu Václava Vaška: Etudy vonící luftem alebo jeho článok o International Air Tattoo '91 v L+K č. 22, z r. 1991.

 

Pár foto (nie len) z Internation Air Tattoo 1991 pozri TU!

 

Rozhodol som sa zozbierať screenshoty Migu-29A od Mirage Factory a postnuť ich sem. No, ale tých screenshotov je poriedko. Ale dobré :biggrin: Verím že po vydaní hotovej "dvadsaťdeviny" sa tu budeme stretať pravidelne pri postovaní skinov či zlepšení :yes:

 

EDIT: zmazal som pôvodné linky, pretože boli už nefunkčné.

 

Videl som Mig-29 od MF aj na checksix, ale francúzština je pre mňa španielska dedina... Keď ho tam nájdete budem rád. Ak sa mi ho podarí nájsť postnem link tu.

 

Pekný shot:

Foto slovenského Migu-29 pri odpale klamných cieľov - SIAD 1999 - checksix:

http://www.checksix-topshots.de/html/siad_1999_-_mig_29.html

 

Dúfajme, že nebudeme čakať dlho :this::fie:

Edited by kukulino

Share this post


Link to post
Share on other sites

I`m a big fan of Mig airplanes too. Like them cause they have something special, especially those planes in the 70`and 80`great stuff was build and as I saw the new Pit I couldn`t believe my eyes... We will see what wil be released ... and it seems in a damn good quality!

Share this post


Link to post
Share on other sites
I`m a big fan of Mig airplanes too. Like them cause they have something special, especially those planes in the 70`and 80`great stuff was build and as I saw the new Pit I couldn`t believe my eyes... We will see what wil be released ... and it seems in a damn good quality!

Absolutely agree with you :yes: :good:

Share this post


Link to post
Share on other sites

i kdyz sem cech tak chci slovensky skin protoz sem jednou na leteckem dni videl nejakeho slovaka jak s nim delal akrobacii a byla to nadhera, tato masina hodne dokaze!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ono ešte v 1989 si ich budeme môcť zalietať v ňákej kampani za ČSSR proti Západu. Potom to už bude otočené :biggrin: Takže si prídu na svoje obidve strany mince :rolleyes:

Edited by kukulino

Share this post


Link to post
Share on other sites

to mas pravdu ;) no velmi se na to tesim screeny vypadaji velmi dobre jen aby to nebyl payware, ale kdyby byl za rozumnou cenu urcite bych si dvacetdevitku koupil ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inak chlapi, neviem či ste si všimli raketu pod krídlom Migu-29 v tomto screeshote: http://www.column5.us/images/Temp/notgood.jpg

 

Na vnútornom pylóne je staršia R-23, na naše pomery neobvyklá výzbroj pre Mig-29 (ale vo WOE si tam můžeme zavesiť čo len chceme :haha: ).

 

Z info ktoré mám (nemám ho zas tak veľa), československé Mig-29 nepoužívali infračervené R-27T ale iba R-27R. Čo je pomerne škoda, pretože táto zbraň je relatívne dobre učinná vo WOE (weps pack júl 2006). Netreba cieľ držať v paprsku radaru počas letu rakety k cieľu - iste ako každá IČ strela z weps packu. Ale človek to zistí keď mu F-15 začnú sypať Sparrowy pod nohy a sám musí držať cieľ "locknutý" pre vystrelenú raketu.

Edited by kukulino

Share this post


Link to post
Share on other sites

kez by vsechny rakety fungovali jako mavericky :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kukulino, trosku ti nerozumiem. Sparrow je predsa poloaktivna, takze ta F-15 ta prave tak musi ozarovat radarom, ako ty ozaruje ju. Plne samonavadzaci je az AMRAAM.

Bohuzial zopar ludi, o ktorych som vedel, ze maju nieco spolocne s vojenskym letectvom som uz dlho na forach nevidel.

Ale skus sa popytat na SVK fore, co sa pouzivanej cs. vyzbroje tyka - par ludi tam s lietadlami robilo minimalne ako pozemny personal, takze by mohli poznat odpovede.

 

SVK forum

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slovák na CIAFu mi právě tenhle rok (2007) taky říkal, že jsme měli jen R-27R

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kukulino, trosku ti nerozumiem. Sparrow je predsa poloaktivna, takze ta F-15 ta prave tak musi ozarovat radarom, ako ty ozaruje ju. Plne samonavadzaci je az AMRAAM.

Pokúsim sa vniesť trocha svetla do veci: ako možno vieš odštartoval som ruský weps pack projekt. V rámci neho som skúšal R-23R a R-23T na Migu-23MF. V podstate je to jednoduché: pakúšaš sa radarom locknúť mašinu, ktorá má na palube rušičku. A F-15 ju majú strašne dobrú. Odpáliť R-23R vyžaduje priblížiť sa bližšie, radar potom lockne cieľ, ale prevažná väčšina striel cieľ minula - cca kilometer pred cieľom proste prestala sledovať paprsok a šla do fujtáša. Pritom cieľ nerobil zvyčajne žiadne "high G" manévre. Ale odhadzoval dipóly.

 

Experimentoval som s R-23T, upravená na all aspect (už som o tom písal). To bolo iné kafe. Odpálil som strely z pozície head to head - asi polovica z nich zasiahla. Nemusel som držat cieľ loknutý na radare a mohol sa venovať úhybným manévrom, lebo buď ma držali protivníkove radary a hrozil odpal Sparrowa (ak už neletel) alebo už po mne letely Limy... A samozrejme bez svetlíc a dipólov má človek veľmi malú šancu... Upozorňujem však že som používal skratku ALT+N aby ma to hodilo k protivníkom.

 

Žiaľ skutočná schopnosť R-23T zasahovať ciele v prednej polosfére je údajne obmedzená alebo žiadna... Prešiel som trocha informácií z netu, ale sú protichodné. Toto je téma do iného topicu :yes:

 

R-27T je omnoho lepšia ako R-23T a aj R-24T. Keď MF vydajú ten Mig-29, nepochybujem že bude možné podvesiť R-27T, ale ak by sme chceli lietať za našich, máme smolu. Ono bude, vo všeobecnosti, možné podvesiť aj R-77; hra nerozlišuje že ide o variant 9-12 a ten nedokáže navádzať R-77.

 

R-27R je lepšia ako R-23R, ale... veď skúste si ju sami. Podveste Su-27 s R-27R a odpáľte ju na F-15/16/18. A dajte echo ako to dopadlo. Ale nie sem. Topic o raketách už máme na našom subfóre.

 

No a v konečnom dôsledku: síce Mig-29A bude mať svetlice a dipóly (nepochybujem o tom), ale nebude mať rušičku. Jednoduchý dôvod: ak sa nemýlim, až variant 9-13 bol rušičkou vybavený (bodaj by som sa mýlil). Takže až také jednoduché to zrejme nebude.

 

Potom je otázka čo za R-60 to vlastne naše Mig-29 nosily/nosia? Iste, na fórach a diskusiách sa dočítame že R-60M alebo R-60MK. A aké sú ich schopnosti? Aké verzie máme vo weps packoch? A aké majú tieto vlastnosti? A boli R-73 už dodané aj s Migmi?

 

Je veľa otázok nevyriešených. Preto som rád že si dal ten link, deRuyter, lebo info potrebujeme.

Edited by kukulino

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uf, ziadne verzie x-qy-a26-j na mna, lebo to nerozdycham. Ja mam problem rozlisit, ako sa lisi verzia dodana nam a verzia dodana sovietskemu letectvu.

 

Ale "kacirska" otazka - nestalo by za uvahu, ked uz sa tak hrate s tvorbou weapon packu a spol. sa obratit priamo na zdroj - teda Armadu SR? A popripadne kto je z Ciech na ACR?

Podobne informacie by snad uz nemuseli byt tajne, najma pokial ide o starsie informacie; predsa len Mig-21 a Mig-23 uz nie su vo vyzbroji, nejaka ta ich vyzbroj asi tiez, takze aspon zakladne informacie o tom, ake strely boli v ich vyzbroji a odkedy by snad mohli byt dostupne a tiez ich zakladne schopnosti.

Nepredpokladam, ze vam osobne vypracuju x-stranovu spravu; ale mozno by vam mohli poradit, ci podobne informacie su dostupne a popripadne kde ich hladat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neboj, ja sa tiež nevyznám v tých verziách. Ale nejaké prehľady sú zohnateľné: http://forum.valka.cz/viewtopic.php/t/770

 

A čo sa týka tých info, nie je to myslím zlý nápad :good: Síce čo sa týka rušiacich kontajnerov asi bude problém. Stále sa mi nepodarilo zohnať potrebné údaje. No a rakety... No každopádne to treba skúsiť, lebo zatiaľ som sa nejak moc nepohol s tým...

Edited by kukulino

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja si myslim ze hlavny problem soviet raket ve weaponpacku je ten ze jsou zamerne trochu poddimenzovane, nechce se me verit ze by byl ve skutecnosti az takovy rozdil mezi US a soviet raketami, to jsou pravdu o tolik horsi. Nebo jsou US predimenzovane? Proto sem rad ze kukulo odstartoval ten topic o novem weapon packu aby se s tim neco udelalo.

Na druhou stranu kdyz se nad tim zamyslim koho bavi odpalovat sidewindery a mit 100% uspesnost (jedna strela, jeden cil)? To je podle me dost nudne a dost jednoduche. Ja osobne vetsinou prepinam na kanon a strilim kanonem ale to az pri velkem priblizeni, raketou je celkem nemozne treba jiz zminovanou F-15 trefit. A to jeste po vas jde SAM a za zadkem mate dalsi imperialistickou masinu :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
ja si myslim ze hlavny problem soviet raket ve weaponpacku je ten ze jsou zamerne trochu poddimenzovane, nechce se me verit ze by byl ve skutecnosti az takovy rozdil mezi US a soviet raketami, to jsou pravdu o tolik horsi. Nebo jsou US predimenzovane? Proto sem rad ze kukulo odstartoval ten topic o novem weapon packu aby se s tim neco udelalo.

Na druhou stranu kdyz se nad tim zamyslim koho bavi odpalovat sidewindery a mit 100% uspesnost (jedna strela, jeden cil)? To je podle me dost nudne a dost jednoduche. Ja osobne vetsinou prepinam na kanon a strilim kanonem ale to az pri velkem priblizeni, raketou je celkem nemozne treba jiz zminovanou F-15 trefit. A to jeste po vas jde SAM a za zadkem mate dalsi imperialistickou masinu :D

To neviem. Ja mam pocit, ze najvacsi problem tych debat na temu US vs. ZSSR strely spociva v ignoracii toho, ze nikdy nedoslo ku konfliktu, kde by obe strany boli na rovnakej urovni - vzhladom nato, co sa im v danom case podarilo vyprodukovat. Vacsina znamych konfliktov je USA vs. niekto a u ostatnych par (Iran-Irak; Izrael-Arabi) neviem, ci niektory z nich je pouzitelny na porovnanie.

A tiez napr. Zapad nikdy nestal proti skutocne funkcnej PVO Vychodneho bloku. A ako hovoria znami od rakiet - lahke by to nemali. Uz v Juhoslavii mali slusne problemy. Ja mam velmi daleko k tomu, aby som sovietske/ruske technologie povazoval za nieco nadpozemske, ale nechcem ich podcenovat, pretoze vzdy minimalne v niektorych oblastiach dokazali byt extremne dobri.

 

A hra aspon co sa tyka AI obcas blbne - predsa len ked poslem IR raketu na lietadlo s mizernym vyhladom na 6-u dole a ono odpali svetlice zatial co raketa este ani poriadne nevypochodovala spod kridla ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

vrkuboy: no faktem je, že sověti měli dost problémy s naváděcími systémy - měli perfektné tělo rakety, schopné vysokých přetížení a AoA, ale mizernou elektroniku (protože měli problémy s miniaturizací pro AAM - SAM byly velké, tak tam dosahovali výborných výsledků). Vždyť strašně dlouho používali i reverse-engeneered kopie prvních Sidewinderů-B a třeba i R-60 měla strašně malý dosah i hlavici.

 

A "Lima" (nebo spíš "Mike") opravdu mají úspěšnost zásahu k 90%, když cíl nepoužívá flares. Aim-9X pak ikdyž je cíl používá...

 

deRuyter už jsem to zkoušel - AČR neodpovídá. Piloti individuálně ano, ale to se s nimi musíš setkat - takže já se ptám na věci jednou do roka na CIAFu.

Btw mi tam tenhle rok ten slovák řekl, že k těm MiG-29Am dostanou i verzi R-73 schopnou pálit "over-shoulder", tedy dozadu, resp., se otočit, když tomu unikne cíl.

NEtušíte někdo, jak je u tohodle a Pythonu 3 řešena IFF? Aby si nesundali vlastní... To si dovedu představit u IR-imaginery hlavice Aim-9X s rozlišením 128x128px, ale ne u obyč IR hlavice...

Share this post


Link to post
Share on other sites
A "Lima" (nebo spíš "Mike") opravdu mají úspěšnost zásahu k 90%, když cíl nepoužívá flares. Aim-9X pak ikdyž je cíl používá...

 

To môžeme zažívať v hre :yes: . Lima a Mike a cieľ bez flérov je hovorenie si poriadne problémy. A tie aj nastanú :haha: Samotná Mig-21MF s R-60T/M má oveľa väčšiu šancu ako len s R-3S, čo bežne naši podvesovali. Hold R-3S nie je dogfight raketa. S tými max 2g preťaženia na nosiči veľa vody nenamúti. A ani cieľ nesmie moc manévrovať. A keď si zoberiem RS-US je to ešte horšie... Stále hovorím o hre. Proste z dostupných variácií výzbroje pre čs mašiny sme odsúdení na neúspech viac ako na úspech.

 

Myslím si však, že keď sa mi podarí úspešne dokončiť ten soviet weps pack projekt, bude to s nami lepšie.

 

S Mig-29 to bude iná káva. Ohroziť nás môžu F-15/16. Ale s F-16 bez radarových striel budú pomerne ľahké sústo. V blízkom dogfighte to asi také jednoduché nebude. F-15 so sparrowami - to bude kapánek ťažšie. Tu mám stále na mysly hru. A tiež tu myslím na rok 1989, ešte pred revolúciou, kedy by sme "29" mohli použiť v nejakej kampani proti západným mašinám. Po 1989 sa protivníci zmenia... Tu vychádzam z testov rakiet na Mig-23 a Su-27. Potom samozrejme dobrým súperom sú aj F-18.

 

O tom IFF nemám ani páru. A neviem nakoľko sú zohnateľné oficiálne informácie dôveryhodné :dntknw: Vlastne, nerobím si ilúzie o ich pravdivosti :no:

Edited by kukulino

Share this post


Link to post
Share on other sites

I was reading something a year ago or so, there was some info here around about increase the distance view for the AI so it will use their radar guided rockets much earlier than in a close dogfight. Cause we have BVR weapons and use them but the AI didn`t.

Share this post


Link to post
Share on other sites
I was reading something a year ago or so, there was some info here around about increase the distance view for the AI so it will use their radar guided rockets much earlier than in a close dogfight. Cause we have BVR weapons and use them but the AI didn`t.

Try find it, if it is possible, PLEASE :dntknw:

Share this post


Link to post
Share on other sites
To môžeme zažívať v hre :yes: . Lima a Mike a cieľ bez flérov je hovorenie si poriadne problémy. A tie aj nastanú :haha: Samotná Mig-21MF s R-60T/M má oveľa väčšiu šancu ako len s R-3S, čo bežne naši podvesovali. Hold R-3S nie je dogfight raketa. S tými max 2g preťaženia na nosiči veľa vody nenamúti. A ani cieľ nesmie moc manévrovať. A keď si zoberiem RS-US je to ešte horšie... Stále hovorím o hre. Proste z dostupných variácií výzbroje pre čs mašiny sme odsúdení na neúspech viac ako na úspech.

 

Myslím si však, že keď sa mi podarí úspešne dokončiť ten soviet weps pack projekt, bude to s nami lepšie.

 

S Mig-29 to bude iná káva. Ohroziť nás môžu F-15/16. Ale s F-16 bez radarových striel budú pomerne ľahké sústo. V blízkom dogfighte to asi také jednoduché nebude. F-15 so sparrowami - to bude kapánek ťažšie. Tu mám stále na mysly hru. A tiež tu myslím na rok 1989, ešte pred revolúciou, kedy by sme "29" mohli použiť v nejakej kampani proti západným mašinám. Po 1989 sa protivníci zmenia... Tu vychádzam z testov rakiet na Mig-23 a Su-27. Potom samozrejme dobrým súperom sú aj F-18.

 

O tom IFF nemám ani páru. A neviem nakoľko sú zohnateľné oficiálne informácie dôveryhodné :dntknw: Vlastne, nerobím si ilúzie o ich pravdivosti :no:

 

 

Ja ti kukulo porad nevim podle me jsou opravdu us rakety prehnane dobre a navic me v tom utvrdil i dokument na ktery sem se dnes dival (mam ho na dvd, muzu ti to poslat jestli chces) ;) jde me o to ze napriklad sidewindery jsou v podstate na nic pokud je cil bliz nez 800 metru, pak se sidewinderem nic netrefis a navic sidewindery alespon ty prvni modely byly stavene na celni utok a kdz si predstavim jak je treba mig 17 obratny tak by mely us masiny mit docela problem. Napriklad ve vietnamu byla nejvetsi procentuelni uspesnost us letadel v boji pri strelbe kanonem protoze rakety byly temer nepouzitelne, sidewindery byly spatne a sparow :D no nevim nevim takova mig 17 je podle me v manevrovatelnosti lepsi nez treba phantom a zatacku vytoci urcite rychleji takze udrzet cil na paprsku musi byt tezke.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja ti kukulo porad nevim podle me jsou opravdu us rakety prehnane dobre a navic me v tom utvrdil i dokument na ktery sem se dnes dival (mam ho na dvd, muzu ti to poslat jestli chces) ;) jde me o to ze napriklad sidewindery jsou v podstate na nic pokud je cil bliz nez 800 metru, pak se sidewinderem nic netrefis a navic sidewindery alespon ty prvni modely byly stavene na celni utok a kdz si predstavim jak je treba mig 17 obratny tak by mely us masiny mit docela problem. Napriklad ve vietnamu byla nejvetsi procentuelni uspesnost us letadel v boji pri strelbe kanonem protoze rakety byly temer nepouzitelne, sidewindery byly spatne a sparow :D no nevim nevim takova mig 17 je podle me v manevrovatelnosti lepsi nez treba phantom a zatacku vytoci urcite rychleji takze udrzet cil na paprsku musi byt tezke.

No, Vrku, čo na to povedať, mmm. :blink:

 

Čo sa týka učinnosti západných striel a neúčinnosti sovietskych... Takto. Poviem svoj názor: hra je vytvorená ľuďmi ktorí ju zrejme primárne urobili pre maníkov, ktorí obdivujú F-15, Harriery, Phantomy atď. Je spravená tak, aby bola zábavná pre tých, ktorí tieto lietadlá majú radi. A to autorom, ak je to naozaj tak, nikto brať nemôže a my to rešpektujeme.

 

Zrejme netušili, že spustia takú veľkú vlnu ohlasov. A chytili sa aj ľudia, ktorí fandia Migom a Sukom a pod. A problém je opäť na svete. Svoj názor som odvodil z názorov ktoré som prečítal na iných fórach. A podporým ho aj protikladom z hry LOMAC. Niekto sa tu na CA spýtal na "reality check" v LOMAC. A bolo mu odpovedané, že LOMAC spravili Ubisoft, teda rusi a že hra samotná nebola jedinou z ich dielne. Makali aj na iných projektoch zároveň, tak nevenovali US mašinám toľko času...

 

Prečo nás vo WOE pomerne často vymlátia F-15 keď my sa ich snažíme biť so Su-27? Prečo v LOMAC dostanú US mašiny do držky, keď tá ruská technika a avionika je nespoľahlivá? To je dokola. Kde je potom stredná cesta...

 

Link o LOMAC je tu: http://forum.combatace.com/index.php?showt...mp;#entry149577

 

Myslím si že svoj názor by mohol pridať aj cover72. Má o mnoho lepšie vedomosti o strelách ako ja.

 

 

Vietnam a F-4 vs Mig-17:

Vychádzam so skúseností z hry. Najviac zostrelov vo WOV som mal paradoxne s námorným Phantomom bez kanóna (ale to preto lebo som ho najviac lietal :haha: ). Ťahať Phantoma do tesného súboja s Mig-17 vo WOV si hovorí o trable. Nehovorím že sa sem tam nepodarí Mig dať dole... S armádnym Phantomom je vec o niečo jednoduchšia, má podvesený kontajner s kanónom. Námorný má len rakety. Ono lietať v Rolling Thunder kampani a potom v Linebackerovi je veľký rozdiel. Prvé verzie Sidewinderov toho moc netrafia. Časom sa to zlepšuje. Sparrow je pre WOV dobrá raketa. A hlavne: vo WOV sa nepoužívajú dipóly ani svetlice.

 

Rozhodne je najlepším riešením odpáliť Sparrowa na vačšiu vzdialenosť, ako sa potom prdkať s Mig-17 v tesných zátačkách... no v tesných. Phantom ich zas také tesné nemá :rolleyes: S Mig-21 sa tiež nemôže moc točiť. Podobne Mig-19 sa tak ľahko nedá. Preto je dobré zachytiť Migy ešte pred ich útokom, odpáliť Sparrowy, aby ich pár zahorelo a potom sa pokúsiť čosi kdesi na kratšiu vzdialenosť. Mig-21 je jediná mašina, ktorá má vo WOV riadené strely - R-3S. No, žiadna výhra. Odpáli ich výhradne zo zadnej polosféry. Ale má kanón, to je väčší problém. V každom prípade, nie je dobré púšťat si Mig blízko k telu. Ale to isté platí pre každé lietadlo :biggrin:

 

Veľkým problémom sú SAMy. Zvlášť SA-2F. Aspoň tá ma dostala najviackrát. Inak tu je link na nejaký ten update pre Volchov, aby to nebolo také jednoduché: http://forum.combatace.com/index.php?showtopic=23060

 

Asi tak, no :yes:

Edited by kukulino

Share this post


Link to post
Share on other sites

V namu byly Aim-9 verzí A-G - pričemž Ačko bylo o něčem úplně jiném, než dnešní Sidewindery. Mělo to nechlazené ič čidlo z PbS,což mělo malou citlivost, umožňující opravdu napadení pouze ze zadní polosféry. Navíc bylo idlo vzhledem ke zvolené vln. délce dost citlivé na počasí - déšť to přislepil, resp. dnížil dosah, slunce to přeslepilo. Max. přetížení bylo 12-15g a min. dosah byl značně velký proto, že to mělo nekontaktní zapalovač - což pozor, to neměla ani R-60 o mono let později. Motor měl krátkou dobu hoření - 2 sec. - prostě impuls a pak to letělo setrvačností - proto malý dosah a manévrovatelnost (manévry zpomalují)

Dosah byl 900m (min.) - 4,5km (max).

 

Bčko bylo o něco lepší - některé série měly lepší motor s dobou hoření 20sec., čidlo pořád nechlazené PbS, ale s VF obvody s elektronkami - o něco lepší.

Právě Bčko mělo ve vietnamu PZ okolo 16%.

Zorný úhel u A i B byl 4°, úhlová rychlost sledování cíle 11°/sec, hlavice měla 4,5kg.

Aim-9B byla nejrozšířenějí a nejpoužívanější - vyrobilo se jich přes 80 000 ks.

 

Aim-9A a B byly oklamatelné flares, na které se navedly místo na letadlo.

 

Teprve Dčko byl přínos - čidlo pořád PbS, ale už chlazené, tedy flares ztrácí účinnost - můžou už fungovat jen jako oslepení, ale raketa se na ně nenavádí.

Motor měl dobu hoření 60 sec. - díky tomu se zvětšil dolet na 18km.

Zorný úhel u Dčka byl 2,5°a úhlovou rychlost sledování cíle 12°/sec.

Dček se ale vyrobilo jen asi 1000ks.

 

Od Dčka byla přímo odvozená verze Aim-9Gm která byla prakticky totéž s tím, že se elektronky nahradiyl tranzistory - kvůli startům na katapultech, které elektronky ničily. Díky tomu (resp. programu SEAM) se i zvedla citlivost a bylo možné vést palbu na cíle letící v převýšení, resp. mimo přesnou osu letu americké stíhačky, bylo možné nastavit čidlo do slaved-modu (směroval ho pilot nebo radar), min. dosah se také zmenšil.

Gček se yvrobilo něco přes 2100ks.

 

Verze D,G a H měly dosah 18km díky motoru Rocketdyne Mk.36.

 

Letectvo (USAF) pak svoje Bčka přestavělo na standard "E", známý taky jako "LAP" - low altitude performance. Dostalo to chlazení termoelektrické (Peltierovy články - podle směru, jakým se do toho pouští proud to chladí, nebo hřeje) - to umožňovalo, aby bylo chlazení v provozu celou dobu letu - Dčka a ostatní předchozí, s chlazením tekutým kyslíkem, museli po zapnutí chlazení (k zachycení cíle) do relativně krátké doby raketu odpálit, jinak došel dusík a bylo to k ničemu., výkonnější motor.

Úhlová sledovací rychlost se parádně zvedla na 16,5°/sec, dosah byla ale jen 4,2km - motor byl stejný, jako u verze B.

 

Ečka se pak dále přestavovala na verzi Aim-9J, a tady už to začíná o něčem být. Měly už pouze polovodičové obvody, citlivější čidlo, které dokázalo rozlišit mezi teplem plynů forsáže a teplem motoru, přeneseným do trupu, mělo to rychlejší serva a tedy i reakce, bylo to lehčí, nevadilo tomu počasí, lepší řídící plošky (dvojitě zahnuté delta plošky vepředu), snížená kouřivost motoru, dost obtížně oklamatelné flares.

Max. přetížení se orpoti dřívějším verzím zdvounásobilo někam ke 30g - to díyk těm dvojitě zalomeným canardům, které se nelámaly.

 

Vyrobilo se jich asi 10 000, ale až PO roce 1972.

 

Aim-9L je ale teprve revoluční. "Lima" byla třetí generace, vyvinutá právě na základě zkušeností z vietnamu.

IČ čidlo už nikoli z PbS, ale ze slitiny InSb, chlazenou Argonem, laserovou přibližovací roznětku, zase lepší motor a 9kg předfragmentovanou hlavici, odpalovanou v kruhovém svazku.

Díky tomu všemu to byla raketa all-aspect - naváděla se a s velmi dobrou úspěšností (PZ zvednutá k 70-80%) zasahovala cíl ze všech palebných úhlů vč. zepředu a z boku.

BYla podstatně zlepšena min. vzdálenost a výkony v "dogfight módu" - v boj. podmínkách bylo dosaženo PZ 86% při palbě z 800m (Falklandy, 14 sestřelů).

Vyrobeno bylo přes 16000ks.

 

Mko bylo ještě o něco lepší - trochu levnější, chladící médium bylo v uzavřeném okruhu - takže opět, umožňovalo to (jako verze J) prakticky neomezenou dobu provozu čidla a zachycování cíle.

IČ čidlo a hl. vyhodnocovací obvody se ještě zlepšily, byl potlačen vliv země, ještě zlepšena odolnost proti Flares - v drtivé většině případů je raketa ignoruje.

Motor (zase Mk.36 jako u verze G námořnictva) má zase ještě o něco menší kouřivost a dolet zase 18km.

 

 

Aim-9X - kouřivost skoro nulopvá, dolet daleko přes 20km, IČ-imaginery čidlo (nevidí bod, ale počítačový obraz nepřítele s rozlišením 128x128px), neoblafnutelná, manévruje s přetížením 60g, má vektorování tahu.

PZ k 98% - prakticky jistota zásahu. Dokonce je možné naprogramovat, na jaké místo stroje (kokpit, motory) se má raketa trefit. Čidlo Aim-9X využívá i evropská tuším ASRAAm nebo IRIS-T - něco z toho.

 

________________________

 

Suma sumárum - nepleťte si Aim-9 1. generace vietnamské éry (PZ 0.16) s 3. nebo dokonce 4. generací (PZ 0.86-0.98).

S AIm-7 to bylo podobné - ve verzi Aim-7F/M to byla výborná a spolehlivá raketa, verze Aim-7E byly překomplikované šunty.

 

Jediné, co může konkurovat Aim-7M je R-73, resp, R-73M, která to předčí v možnostech off-boresight boje.

Jediné, co se dá srovnávat s Aim-9X je R-73M2 a Python 5, přičemž R-73M2 ještě pořád nemá IČ-imaginery čidlo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ty jo cover to bylo naprosto vycerpavajici co si napsal, dik ;) Jeste k te Aim 9X jak pises - prakticky jistota zasahu, rekl bych ze jeste lepsi budou dvojsedadlova letadla kdy ma pilot zamereny cil a soustredi se na souboj a copilot uz zameruje dalsi cil. Je do celka skoda ze ruska letadla ktery maj celkem slusny bojovy potencial jsou omezeny kvalitou raket. Takove Su-27 je urcite srovnatelna se zapadnima masinama a nektere v nekterych ohledech urcit prekona, ale ma horsi zbrojni vybavu a to je prave to co nas v soubojich dost omezuje. Na druhou stranu diky tomu se da oddelit takzvane zrno od plev a pozna se kdo to opravdu umi :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use, Privacy Policy, and We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..