Jump to content
Sign in to follow this  
Wraith27

Polskie Siły Powietrzne

Recommended Posts

Tak w sumie to to forum nie jest tylko o TW series więc może zmienię temat...

 

Co myślicie o modernizacji PSP tzn. O Jastrzębiach, wycofaniu Su-22M4 w 2012, ewentualnej (bo słowo "koniecznej" do naszego politbiura nie trafia) modernizacji MiG-29 itd...???

Edited by CIACHO

Share this post


Link to post
Share on other sites

No i też raportach o wycofaniu helikopterów z naszych SIŁ POWIETRZNYCH.

Z "Lotnictwa":

Mi-2 do 2018r.,

Mi-8 do 2018r.,

Mi-14 do 2015r.,

Mi-17 do 2022r.,

Mi-24 do 2022r.,

W-3 do 2026r.,

SH-2G do 2028r.,

Bell-412 do 2020r.,

SW-4 do 2030r.,

Co o tym sądzicie???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po wycofaniu Suczek w 2010~2012 pozostaniemy z 48 Viperami i 32 Migami, właściwie to nawet nie 32, a ok. 24 bo dwumiejscowe Migi mają ograniczone możliwości bojowe (brak radaru i R-27r). Czyli do atakowania celów naziemnych pozostaną F-16 które kupiliśmy. To trochę mało maszyn jak na 38mln państwo. Na miejsce Su-22 trzeba albo kupić nowe F-16, albo pozyskać używki np. Vipery Block42, albo pozostaniemy z tym co mamy. Problem w tym że na nowe Szesnastki potrzeba kupę kasy, której w najbliższych latach w budżecie nie będzie zbyt wiele (masa wydatków), to pozyskanie używek mogło by być dość realne, np. 24~32 maszyny. O ile mi wiadomo to Migi mają latać do ok 2015, osobiście lubię te maszyny ale pakowanie kasy w ich głębszą modernizację nie ma sensu. Do tego musimy pozyskać samoloty szkolne, a o samolotach dla Vipów nawet nie wspomnę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O ile kojarzę to MiGi-29 mają latać do 2025!!!! Czyli bez porządnej modernizacji ani rusz...

 

A co do "następcy" 22'gich to nie wiem czy kojarzycie ale to z nimi też się wiąże temat nowych samolotów szkolenia zaawansowanego. Jest propozycja aby kupić takie samoloty i to one "przejmą" częściowo zadania po Su-22. Jak dla mnie to w takim przypadku w grę mógłby wchodzić tylko T-50. Ale jak kupimy T-50 to otrzymamy: 1) Wspaniały, szalenie drogi w zakupie i eksploatacji samolot szkolenia zaawansowanego i 2) mizerną namiastkę samolotu bojowego. tak czy siak kanał...

 

A śmigłowce: Mi-2 to złom -nie ma co się oszukiwać. Mi-8 kończą się resursy -nic nie jest wieczne. SW-4 się naszym SP nie za bardzo podoba...-wybredni są chłopaki. Kamany -niby "darowanemu koniowi...itd" ale sądzę, że jeszcze nam przysporzą problemów ( o fregatach klasy Perry nie wspomnę ale tylko przez nie mamy Kamany -"Super technika" made in USA -skąd to znamy). Mi-17 chyba ostatnio kupujemy jakieś używki i jeszcze trochę polatają...Belli mamy chyba 1 sztukę (?) -no comment.

No i Hind'y -tak jak Migi - potrzebują modernizacji...

 

Wracając do samolotów: CZARNY SCENARIUSZ: Nasze politbiuro uważa że 48 Vajperków załatwia problem PSP na 30 lat. I jak tu teraz przekonać tych biurokratów, że już teraz powinniśmy rozpisać przetarg na następcę suczek . O tym, że nasi piloci nie mają się na czym szkolić też nie chcą słyszeć bo zawsze mogą polecieć na szkółkę do USA (ciekawe ile polskiego podatnika kosztuje godzina lotu Talona w USA?) albo (z)używać do tego F-16D. Tak przy okazji na stronie MON'u są cenniki godzinowe lotu naszych samolotów (F-16 44 tyś zł...)

Edited by ArturR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proszę... niestety tacy są Polacy (przynajmniej niektórzy) Samolot szkolenia zaawansowanego- mieliśmy szansę, oczywiście stracona(ale nie wracajmy do przeszłości). A Iskry też przydałoby się je wycofać(albo wykorzystać możliwość modernizacji na Jastrzębie).

No a nasze Orliki (PZL-130) może kolesie z MON-u pomyśleliby nad zarabianiem pieniędzy w sposób nowoczesny a nie od podatników. Mam na myśli export Orlika na pewno cieszyłby się dużym zainteresowaniem po za granicami naszego kraju. Jakoś polskie siły lądowe (sorry że nie związane z tematem) wyeksportowały Twardego i inny sprzęt i dobrze na tym wychodzą(no niezbyt, bo utrzymanie terminu jak zwykle jest problemem, i dobrze chociaż Malezyjczycy są cierpliwi).

 

Modernizacja Migów jest priorytetowa.....

A co myślicie o remontach Jastrzębi w Bydgoszczy???

Edited by ArturR

Share this post


Link to post
Share on other sites

O tym 2025 tez słyszałem co najciekawsze mówił to polityk opozycji co już jest dziwne. Nikt tego nie potwierdził, ale jak dla mnie to jakiś żart bo jaką wartość bojową będą miały Migi nawet po modernizacji w stosunku do Viperów. Już obecnie nasze '29 mają po ok. 19 lat, to koło 2020 będą to ponad trzydziestoletnie maszyny. Modernizacja ale jaka? Co da modernizacja awioniki, radaru, może nawet zakup nowych silników bez nowego uzbrojenia? Pamiętajmy że weszliśmy do Nato więc teraz kupowanie uzbrojenia ze wschodu jest w tej sytuacji co najmniej dziwne. Do tego nasza wersja Miga -9.12 jest pierwszą wersją produkcyjną, gdyby się w to wgłębić i określić plan takiej gruntownej modernizacji naprawdę by wyszły ogromne koszty, a i tak po takim zabiegu te maszyny nie będą dorównywały Viperom.

Co do T/A-50, ciekawa maszyna ale dla nas za droga do szkolenia, ale do zastąpienia Su-22 być może, w końcu ma radar, o ile sobie dobrze przypominam jest to apg-67 no i zabiera tę samą broń co F-16.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ruska modernizacja MiGów to rzeczywiście kiepski pomysł -choćby ze względu na nasze cudowne stosunki z nimi. Ale nie zapominajmy o Sniperze -to jak na razie jedyna zachodnia modernizacja choć przyznam, że nie znam dokładnie tej modernizacji tzn o ile pamiętam to był tam nowy radar i nowe uzbrojenie ale nie pamiętam typów.

 

A co do uzbrojenia T-50 to AMRAAMów nie kojarzę...

Share this post


Link to post
Share on other sites

No ale niezapominajmy jeszcze o nowym samolocie i helikopterze dla "VIP-ów", czy wiecie może coś na ten temat czy tylko tyle co ja???

Edited by Signum

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak na razie jest ciągła "przekładanka" przetargów na nowe samoloty dla Vipów. Miały być wybrane już kilka lat temu ale jak widać ani "widu ani słychu". Chociaż jakiś czas temu premier mówił o potrzebie zakupu 3 samolotów do tych celów (początkowo miały być co najmniej 4). Podobnie jest z nowymi śmigłowcami dla służb -Policji, MSWiA, LPR, a także dla specpułku który wozi naszych kochanych "decydentów". Szkoda gadać...

Share this post


Link to post
Share on other sites

A z helikopterami dla policji i innych służb to słyszałem że będziemy mieć eurocoptery.

Eeee... tam niech urzędniasów wozi LOT, wyjdzie taniej i... bezpieczniej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O MiG'ach-29 do 2025 piszą też w najnowszym "Lotnictwie" więc to jednak prawda.

 

A o samolotach dla VIP'ów to może być tak, że jak ogłosimy przetarg to nikt się do niego nie zgłosi bo już teraz uważają nas za nie rzetelnego klienta bo ogłaszamy przetargi a potem ich nie rozstrzygamy. Poza tym żadnej firmie nie będzie się chciało bawić w offsety i takie tam inne przy tak małej wartości zamówienia -takie jety to specyficzny rynek i na brak klientów nie narzekają...Gdzieś czytałem, że jak jakiś dziennikarz chciał na targach pogadać z jakąś firmą na temat oferty dla Polski to tamten go olał i powiedział, że nie opłaca mu się nawet o tym rozmawiać...bez komentarza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No też pamiętam przetargi z firmą Agusta Westland , żądaliśmy za małą stawkę i... wycofaliśmy się z kontraktu.

POPROSTU... SZKODA GADAĆ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak w końcu ktoś zginie w Jak'u-40 to się opamiętają -tak to u nas zwykle bywa...

Edited by CIACHO

Share this post


Link to post
Share on other sites

Był wypadek z Millerem i skończyło się na gadaniu i zwalaniu winy na pilota... Nie wiem jakim cudem Jaki jeszcze latają, już dawno powinny znaleźć się w muzeum. Jest plan zakupienia 2 tankowców w Izraelu, może mogłyby robić za Vip'y? Oczywiście nie jest to idealne rozwiązanie, ale lepsze to niż nic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tankowce to też ważny problem bo nasi piloci Jastrzębi już dawno tego nie robili i niedługo (o ile nie już) skonczą im się na to "certyfikaty" czy jak to się tam fachowo nazywa...chodzi o to, że każdy pilot musi co jakiś ściśle określony czas przejść sprawdzian podejscia do tankowca -może być chyba bez tankowania, ważne jest tylko zbliżenie i utrzymanie pozycji jakiś czas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aj bo muszą nasze "władze" latać samolotami. Niech się przejadą chociaż raz po naszych polskich drogach , niech zobaczą jaka to przyjemność.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To fakt, ale na wizyty zagraniczne potrzebne są maszyny Vip'owskie bo według mnie świadczą o randze kraju. Zresztą wydatek na te maszyny w całkowitym rozrachunku wcale nie będzie taki wysoki porównując do kosztów jakimi nasze państwo jest zupełnie bezsensownie obciążane przy każdym następnym budżecie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To jest właśnie problem -ciężko jest wytłumaczyć społeczeństwu, że premier itd na oficjalne wizyty zagraniczne musi mieć własny środek transportu wysokiej klasy. W każdym normalnym kraju to wiedzą i brak decyzji w tej sprawie także źle wpływa na nasz wizerunek na świecie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eh, potrzebna jest szybka wymiana sprzętu, bo ile można modernizować 30-letni sprzęt... i tak że te śmigłowce typu Mi-8 się świetnie spisuja to cud. F-16 to jednak nie wszystko, przydała by się druga partia takich samolotów, a co do śmigłowców to planuje się pozyskać nowe Mi-24, to dobry śmigłowiec więc jestem za, niestety śmigłowce takie jak Mi-8 to złom... Black Hawk w zupełności by uzupełnił nasze braki w śmigłowcach transportowych, ale ni ma kasy... no cóż pozostaje czekać, przynajmiej w wojskach lądowych sytuacja sprzętowa się polepsza, przyjdzie czas i na lotnictwo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja!

Nikt ie traciłby czasu na robienie interesów z Polską.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hah. W sumie masz rację. Np takie przetargi z Polską to czysta przyjemność ... dzień przed końcem przetarg zostanie unieważniony i HEYAH .... tak było w przyapdku o pozyskanie śmigłowców dla VIP..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobrze że jakoś Bumar wytrzymuje te kontrakty. :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Black Hawk w zupełności by uzupełnił nasze braki w śmigłowcach transportowych, ale ni ma kasy... no cóż pozostaje czekać, przynajmiej w wojskach lądowych sytuacja sprzętowa się polepsza, przyjdzie czas i na lotnictwo.

 

Kasa jest, ale jest źle wydawana! Ale to taka ogólna refleksja dotycząca sytuacji w kraju. Co do zastąpienia Mi-8 Black Hawkami to nie wiem czy to jest dobry pomysł. BH to jest maszyna innej klasy, mniejsza bez rampy, mniejsza ilość transportowanych ludzi/ładunku w porównaniu do leciwych Ósemek. Dla nas bardziej by sie przydało coś w rodzaju NH-90 albo nawet AW-101, ale te maszyny są już bardzo kosztowne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No właśnie kosztowne...a my zawsze chcemy kupić tanio i solidnie, może to i zaleta, ale niekiedy kupimy naprawde syf i niezdajemy sobie z tego sprawy....

Co do BH to masz racje to inny typ maszyny, ale właśnie o to chodzi, chodzi o rewolucję w naszych Siłach Powietrznych, a takie maszyny napewno miały by swoje zadania, w koncu to maszyna wielozadaniowa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use, Privacy Policy, and We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..