Jump to content
Sign in to follow this  
Wraith27

Warianty uzbrojenia samolotów

Recommended Posts

Na początek Su-22M4:

 

We wszelkiego rodzaju publikacjach podaje się, że Su-22M4 przenosi 4 rakiety Ch-25ML ale wariantu MP już tylko 2 .Pytam dlaczego i na których pylonach ( podkadłubowych rakietowych czy zewnętrznych podskrzydłowych) przenosi Ch-25MP ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wersja MP jest przeznaczona do zwalczania radarów, ale żeby je naprowadzić musi zabierać zasobnik Wjuga pod kadłub, a to eliminuje możliwości podwieszania innych zabawek pod kadłubem tak więc do rakiet pozostają podskrzydłowe belki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niezły pomysł ale to nie to bo Wjugę się podwiesza na innych pylonach niż rakiety a poza tym Su-22M4 przenosi też 2 rakiety Ch-58 a one wchodzą tylko pod kadłub!!!

 

Dowodzik proszę (jak się dobrze przyjrzeć to widać też Wjugę -chyba...)

 

post-20260-1212675373_thumb.jpg

Edited by CIACHO

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może taka teoria: :dntknw:

 

Wjuga steruje głowicami rakiet tzn wskazuje im cele. Jeżeli rakiety są podwieszone na pylonach zewnętrznych to ich oś celowania jest inna niż Wjugi i nie udało się tego zgrać. To powoduje, że ARM'y podwiesza się tylko na pylonach podkadłubowych gdzie ich oś celowania jest zbliżona do Wjugi...

 

Co wy NATO ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Może taka teoria: :dntknw:

 

Wjuga steruje głowicami rakiet tzn wskazuje im cele. Jeżeli rakiety są podwieszone na pylonach zewnętrznych to ich oś celowania jest inna niż Wjugi i nie udało się tego zgrać. To powoduje, że ARM'y podwiesza się tylko na pylonach podkadłubowych gdzie ich oś celowania jest zbliżona do Wjugi...

 

Co wy NATO ?

 

Tutaj wydaje mi się że oś celowania rakiet i Wjugi nie ma znaczenia. Wjuga odbiera i przetwarza sygnały z radaru, wskazuje a także oblicza parametry do odpalenia pocisków. Anteny w pociskach przeciw-radarowych różnią się budową i zasadą działania od tych które są w rakietach pow-pow, one odbierają tylko sygnały z radarów naziemnych.

 

Twoje zdjęcie CIACHO mnie zaskoczyło, ale znalazłem jeszcze inne z większym pociskiem - Ch-28!

su22_05.jpg

 

Kwestia podwieszenia Wjugi - to albo ją wcisnęli pod kadłub między pociski albo jest jakaś wersja podskrzydłowa?

Ja widziałem na zdjęciach w czasopismach (to było chyba NTW) Wjuge ale taką przystosowaną do podwieszenia pod kadłub przypominającą kształtem wannę :biggrin: w każdym bądź razie nie pasowała pod skrzydło.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na początek fotka:

 

post-20260-1212747493_thumb.jpg

 

Jak widać na tym schemacie Ch-58 są podwieszane pod kadłub a Ch-25MP pod zewnętrzne pylony podskrzydłowe -Wjuga wisi pod kadłubem w obu przypadkach.

 

A oto nowa teoria:

 

Ch-58 sporo waży więc wchodzi tylko pod kadłub. Ale ona wisi na belce AKU-58 która najpierw katapultuje rakietę w dół a dopiero potem włącza się silnik. Natomiast rakiety rodziny Ch-25 startują bezpośrednio z wyrzutni (szynowej?) do przodu. I teraz jakby podwiesić 2 Ch-25MP pod kadłub to przy starcie płomienie z wewnętrznych dysz (Ch-25 ma dwie boczne dysze) trafiają prosto na Wjugę ! To raczej niezbyt dla niej "zdrowe". Tak więc dla Ch-25MP zostają tylko zewnętrzne pylony podskrzydłowe. W przypadku wersji laserowej nie ma tego problemu bo za rakietami pod kadłubem nic nie wisi i dlatego wchodzą 4 sztuki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ta teoria jest najbardziej prawdopodobna. Dzięki za tabelkę z wariantami podwieszenia. Pozostaje tylko kwestia tego Ch-28 - pojedynczy pocisk podwieszano centralnie pod kadłubem, tutaj nie używano "Wjugi" a aparaturę "Mietieł-A" podwieszaną pod skrzydłem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To tylko model ale jest Ch-28 i Metieł-A :biggrin:

 

post-20260-1212753042_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

No to teraz temat Phantoma:

 

Wszystkie jego wersje w naszej grze przenoszą 4 AIM-9 do każdego wariantu uzbrojenia. Tzn, że kiedy na wewnętrznych pylonach podskrzydłowych wiszą bomby, rakiety lub inne ustrojstwo to Sidewinder'y też tam są. Czy tak jest też w rzeczywistości? Bo mi się wydaje, że nie tzn nie widziałem takiej fotki. Jak ktoś taką ma to bardzo proszę mi ją pokazać !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie, moim zdaniem nie będzi takiej fotki bo, gdy podwieszone są bomby nie starcza miejsca na dodatkowe rakiety.

O widać to na tym zdjęciu:

hist049b.jpg

Edited by Signum

Share this post


Link to post
Share on other sites

Siemka Panowie!

 

Gdzieś kiedyś w jakimś poście pytałem Was czy polskie Su-22M4 są uzbrojone w rakiety Ch-29T. Miło mi jest poinformować, że znalazłem odpowiedź na to pytanie i brzmi ona: "TAK"

 

Dowodzik proszę:

 

post-20260-12551942942334.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawe skąd my mamy te Ch-29T.

Chyba wszystkie one mają już ze 20 lat ,jak nie więcej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tego co wiem to niewiele mamy tych pocisków. Głównie dlatego że dopiero ostatnie serie Suczek które Polska kupiła były przystosowane do zabierania telewizyjnej wersji, coś koło 20 sztuk otrzymało ekran tv, potrzebny do naprowadzenia tych pocisków. Pytanie ile zostało w służbie maszyn z telewizorkami :grin: ?

Edited by ArturR

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pytanie ile zostało w służbie maszyn z telewizorkami ?

Heh.Pytanie w zasadzie retoryczne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na pewno nie kupiliśmy ich za wiele -może nawet nigdy ich nie odpalano na polskich poligonach (podobno nawet Ch-25MP nigdy nie odpalano!) i dzisiaj ich resursy na pewno się już skończyły tak samo jak wszelkich innych rakiet made in USSR. Nie zmienia to jednak faktu że było to najbardziej zaawansowane uzbrojenie klasy powietrze-ziemia w PSP do czasu zakupu F-16'tek... Ciekawe po ile te "cacka" chodziły w latach 80'tych -pewnikiem sporo :grin: Pewnie po prostu nie stykło nam kasy tak jak kupiliśmy rakiety Ch-25MP gdzie podstawowym uzbrojeniem Su-22M4 były pociski Ch-58...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cześć!

 

Odgrzebuję stary temat Su-22M4 jako że pojawiło się takie cacko: http://92.60.132.84/~apacz/smf/index.php/topic,10787.210.html?PHPSESSID=f9hpqt24froeluc97dlok39ir0 - to chyba najlepszy i najbardziej pewny przegląd podwieszeń dla suczek.

 

Wracając do tematu Ch-25MP to jak widać są one przenoszone w ilości 2 szt. pod kadłubem. Moja teoria na temat przypalania Wjugi jest jednak nieprawidłowa o czym świadczy również poniższe zdjęcie:

 

post-20260-0-83497000-1312720104.jpg

 

Może odpowiedź dlaczego wersji MP przenoszono tylko po 2 sztuki jest prosta - uznano, że do misji SEAD wystarczą 2 rakiety i tyle - nie dodano okablowania do połączenia z Wjugą na zewnętrzne pylony itd.

Edited by Wraith27

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use, Privacy Policy, and We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..