Jump to content
Sign in to follow this  
Wraith27

Polska Marynarka Wojenna

Recommended Posts

Nowy topik analogiczny do PSP czyli jak zwykle co sądzicie o sytuacji jaka panuje w morskiej częsci naszych sił zbrojnych

 

PS Myśl przewodnia topiku: sytuacja jest bardzo kiepska.

 

Na początek:

 

Okrety podwodne: Antyczne Kobeny i samotny staruszek ORP Orzeł -nastepców nie widać...

 

Korweta "Gawron" czyli jak długo można budować okręt wojennny...

 

Trochę optymizmu!!! Modernizacja Orkanów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Korweta to ponoć miała być tylko jedna jak słyszałem ale miało być ich 6.

Edited by Signum

Share this post


Link to post
Share on other sites
Korweta to ponoć miała być tylko jedna jak słyszałem ale miało być ich 6.

 

Kiedy uroczyście stępkę kładli to była mowa o 6. Ale dziś kiedy budowa się przeciąga i do tej pory nie wybrano systemów uzbrojenia (poza RBS'ami) to jest mowa o prototypie w 2010 i jak próby się odbędą to może o jeszcze jednej -chyba koło 2050'tego...)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha jak wiecie to niedawno obchodziliśmy 50-lecie tego programu... :haha:

Edited by Signum

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy ten Gawron kiedyś wypłynie na morze ... odpowiedź brzmi: JAK NAJBARDZIEJ ! Ale jak kolega mówił po 2050r xP

 

A tak ogólnie to stan naszej marnarki jest masakryczny, wszystko przestarzałe i ledwo się na wodzie unosi, co prawda w planach jest modernizacja kilku okrętów i właśnie kilka jest obecnie modernizowanych np ORP Czarniecki, ale to juz jego jedna z ostatnich modernizacji...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znaczy możemy mieć słabą flotę podwodną, bo trudno się jakoś głęboko zanurzyć na Bałtyku żeby uciec przed rakietą/torpedą przeciwnika.

Edited by Signum

Share this post


Link to post
Share on other sites
Znaczy możemy mieć słabą flotę podwodną, bo trudno się jakoś głęboko zanurzyć na Bałtyku żeby uciec przed rakietą/torpedą przeciwnika.

 

Wręcz przeciwnie, Bałtyk jest bardzo dobrym akwenem -popatrzcie na Szwedów, oni nigdy tematu podwodnego nie zaniedbali. To właśnie siły nawodne mają kiepskie pole manewru bo cały Bałtyk leży w zasięgu lotnictwa z baz lądowych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No tak Ciacho ale Szwecja ma mocny przemysł, a Polska?

Nie produkujemy własnych kpr, Samolotów , ani urządzeń elektrycznych( w znaczeniu komputery, telefony), więc nie porównujmy Siebie do takiego GIGANTA.

Edited by Signum

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam na myśli nie możliwości ale podejście do tematu. Szwedzi systematycznie modernizują swoją flotę podwodną a my jak zwykle z brakiem kasy jesteśmy nastawieni na podtrzymanie nawyków i szkolenie kadry bo powiedzmy sobie szczerze Kobeny się raczej do niczego więcej nie nadają...Ich wycofanie ma nastąpić w 2015 tak samo jak Orła więc jako, że nikt na razie nie myśli o ich następcach to w 2015 sami pozbawimy się okrętów podwodnych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No jakbyśmy mieli te nowe norwerskie łodzie podwodne , no następcy Kobbenów, aaaaah zapomniałem nazwy.

Edited by Signum

Share this post


Link to post
Share on other sites
No jakbyśmy mieli te nowe norwerskie łodzie podwodne , no następcy Kobbenów, aaaaah zapomniałem nazwy.

 

Masz chyba na myśli "Ule" bo temat "Vikingów" na razie ucichł...

Share this post


Link to post
Share on other sites

No właśnie "Ula" o nie mi chodziło.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na 212'stki czy Scorpen'y nas za bardzo nie stać ale niemcy nadal mają w ofercie 209'tki w różnych wersjach (ostatnio RPA je kupiło), które stoją na całkiem przyzwoitym poziomie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opóźnienia to wina Stoczni Gdańskiej, a nie nas, równie dobrze mogliśmy wybrać Swinoujście, albo inną stocznię.

Edited by Signum

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mieliśmy kupić fregaty typu Olivier H. Perry,ale zrobiła się awantura ,ponieważ jednostki kupiliśmy jak zwykle używane, zaś potem okazało się że części zamienne, które załatwił MON do remontu (pewnie generalnego) tychże łodzi były kradzione.Ależ była draka...

Nie wiem czy jednostkoi te są teraz w użyciu.

A poza tym-nasze łodzie podwodne(w większości klasy Kilo) podczas manewrów na Bałtyku

notorycznie "zatapiały" amerykańsie seawolfy czy los angelesy.I to ostatnio zdarzyło się to nie tak dawno-dosłownie parę lat temu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No a jak tam sprawa z rakietami (RBS-y) ????

Czy dalej mają takie opóżnienia????

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mieliśmy kupić fregaty typu Olivier H. Perry,ale zrobiła się awantura ,ponieważ jednostki kupiliśmy jak zwykle używane, zaś potem okazało się że części zamienne, które załatwił MON do remontu (pewnie generalnego) tychże łodzi były kradzione.Ależ była draka...

Nie wiem czy jednostkoi te są teraz w użyciu.

A poza tym-nasze łodzie podwodne(w większości klasy Kilo) podczas manewrów na Bałtyku

notorycznie "zatapiały" amerykańsie seawolfy czy los angelesy.I to ostatnio zdarzyło się to nie tak dawno-dosłownie parę lat temu.

 

Okrętów klasy KILO mamy sztuk: jedną. A poza tym to w życiu nie słyszałem o manewrach na bałtyku z LosAngeles'ami i Seawolf'ami -skąd wytrzasnąłeś to info???????? :blink: tylko nie pisz, że w "FAKCIE" to przeczytałeś...

 

A fregaty typu Perry pływają cały czas i zżerają jakąś połowę budrzetu PMW...

 

A co do korwet to nie wina stoczni tylko raz: brak stabilnego finansowania. dwa:brak decyzji co do konkretnego wyposarzenia i uzbrojenia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O tych manewrach czytalem kilka lat temu w "Mlodym Techniku" w dziale modelarskim,przy okazji artykulu o "Seawolfach".

Share this post


Link to post
Share on other sites
Okrętów klasy KILO mamy sztuk: jedną. A poza tym to w życiu nie słyszałem o manewrach na bałtyku z LosAngeles'ami i Seawolf'ami -skąd wytrzasnąłeś to info???????? :blink:tylko nie pisz, że w "FAKCIE" to przeczytałeś...

Przepraszam za OT:

Z tego co pamiętam (w sklepie czytałem) w "Fakicie" pisało (wtedy kiedy Polska sprzeciwiła się Traktatu (czy coś w tym rodzaju)Rosji z UE) że Rosja wokoło granicy Białorusi ustawiła rakiety typu S-300, pisało również w tym samym artykule że mogą mieć zagrożenie dla stolicy naszego kraju, i że w każdej chwili mogą rozpocząć ostrzał. :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl: .

Edited by Signum

Share this post


Link to post
Share on other sites

He he he... :rofl::rofl::rofl:

Ah ci ignoranci(ci z "faktu")

Share this post


Link to post
Share on other sites
O tych manewrach czytalem kilka lat temu w "Mlodym Techniku" w dziale modelarskim,przy okazji artykulu o "Seawolfach".

 

Było by fajnie jak byś miał jeszcze ten nr i tu coś zacytował z tego artkułu...eventualnie podaj który to nr. Jak pisałem nigdy o takich manewrach nie słyszałem ale miały by one sens bo w NATO tylko my i Rymunia mamy okręty klasy KILO a biorąc pod uwagę, że Rosja sprzedaje je na prawo i lewo krajom takim jak Chiny czy Iran to dla Amerykanów była by to świetna okazja do przetestowania swoich okrętów "w walce" z klasą KILO...Zauważcie, że Amerykanie ostanio wyporzyczyli szwedzkiego Goltland'a wraz załogą właśnie do takich ćwiczeń.

Edited by CIACHO

Share this post


Link to post
Share on other sites

Manewry NATO na Bałtyku odbywają się regularnie.Bodajże co 3-4 lata.

Polska marynarka wojenna ma zwyczaj brać w nich często czynny udział.

Cytuje teraz artykuł Alvara Hansena z Młodego Technika (numer 5/2005)

pt."Cave Lupum" gdzie jest ta wspomniana wzmianka.Czyli:

"Amerykanie wynajęli właśnie na cały rok nowy, klasyczny szwedzki okręt podwodny "Gotland" wraz z załogą, by pełnił rolę agresora,bo nie bardzo wiedzą, jak się

walczy z takimi małymi rybkami i to najczęściej na płytkich wodach.

Po batach,jakie spuścił sojusznikom z NATO nasz "Orzeł",kolejny cios przyszedł ze strony

okrętu wybudowanego przez neutralną Szwecję."

Share this post


Link to post
Share on other sites
Manewry NATO na Bałtyku odbywają się regularnie.Bodajże co 3-4 lata.

Polska marynarka wojenna ma zwyczaj brać w nich często czynny udział.

Cytuje teraz artykuł Alvara Hansena z Młodego Technika (numer 5/2005)

pt."Cave Lupum" gdzie jest ta wspomniana wzmianka.Czyli:

"Amerykanie wynajęli właśnie na cały rok nowy, klasyczny szwedzki okręt podwodny "Gotland" wraz z załogą, by pełnił rolę agresora,bo nie bardzo wiedzą, jak się

walczy z takimi małymi rybkami i to najczęściej na płytkich wodach.

Po batach,jakie spuścił sojusznikom z NATO nasz "Orzeł",kolejny cios przyszedł ze strony

okrętu wybudowanego przez neutralną Szwecję."

 

Ciekawe ale nie napisali tu o walce z amerykańskimi sub'ami a "Orzeł" na Baltopsach itd rzeczywiście dawał im wycisk...natomiast Gotland to inna bajka o ile wiem to amerykanie przedłużyli okres "wypożyczenia" o kolejny rok, poza tym on ma AIP'a i to głównie Amerykanie chcą przetestować.

 

A RBS'y w końcu mamy na Orkanach -na razie wersję Mk2 a docelowo Mk3 -po nadzwyczaj krótkich negocjacjach -15 LAT !!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use, Privacy Policy, and We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..