Jump to content
Sign in to follow this  
Wraith27

Polskie SAM'y

Recommended Posts

Siemka!

 

Ostatnio gorącym tematem w mediach za sprawą "Tarczy Antyrakietowej" stała się modernizacja czy też wymiana na nowe, polskich systemów plot. Myślę, że jest to dobry temat do dyskusji więc zapraszam :biggrin:

 

Na początek oczywiście kwestia "rekompensaty" za Tarczę czyli Patrioty: O ile mi wiadomo sprawa aktualnie przedstawia się tak:

 

My chcemy 6 baterii (czyli 2 dywizjony) a Amerykanie proponują jedną lub też czasowe (tzn 1 miech na kwartał) stacjonowanie ich baterii na terytorium naszego kraju. Tyle -czyli niewiele, mówią w mediach.

 

A moje pytanie jest takie: Co Polska ma na myśli mówiąc bateria tzn ile wyrzutni bo w naszych siłach zbrojnych w baterii są 4 wyrzutnie a Amerykanie w PAC-2 mieli 8. I najważniejsze czy tematem rozmów jest PAC-2 ,PAC-3 czy też jakiś mix. Ten mix jak ostatnio gdzieś czytałem wybrała chyba Holandia (?)(Lotnictwo nr ?/?) bo jest to bardziej opłacalne tzn rakieta w wersji PAC-3 jest bardzo droga a do zwalczania celów aerodynamicznych PAC-2 w zupełności wystarcza. Poza tym na jedną wyrzutnię wchodzą 4 rakiety PAC-2 lub aż 16 PAC-3 (podejrzewam, że nie da się wsadzić 2 typów na jedną wyrzutnię) tak więc koszt wyrzutni PAC-3 jest DUŻO większy. Jak dla mnie to ciekawym rozwiązaniem był by mix typu: 4 wyrzutnie PAC-2 + 1 wyrzutnia PAC-3 w baterii. Bo powiedzmy sobie szczerze jeśli Polska żąda 6 bateri razy 4 wyrzutnie PAC-3 to na miejscu Amerykanów też bym się nie zgodził...

 

Proszę o komentarze a także tematy systemów plot. które już posiadamy ot np kolejne pytanko:

 

System Grom -to przecież Rosyjska Igła i nikt temu nie zaprzeczy. O ile wiem Polska w latach 80'tych kupiła licencję na Igłę-1 ale nie podjęła produkcji. Jak to więc się stało, że skopiowaliśmy legalnie Igłę i ją produkujemy jako nasz patent???

Edited by CIACHO

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przydałoby się zastąpić wreszcie Krugi, Nasi myśleli pewnie o Patriotach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No dobra chyba już mamy tą TARCZE.

No niestety rosjanie nie pojmują co to jest i jak to działa (specjalnie) szkoda że z czegoś dobrego zawsze wynika coś złego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rosja zawsze bedzie przeciwna tak to już jest z nimi a co do tarczy i patriotów to czy ktoś zna jakieś szczegóły bo w mediach jak zwykle same bzdety gadają...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Polska armia zakupi od USA docelowo przynajmniej kilkanaście (najprawdopodobniej 19) baterii (ok. 2 bataliony) Patriot PAC-3, wyposażonych w 1800 antyrakietowych/przeciwlotniczych pocisków.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Polska armia zakupi od USA docelowo przynajmniej kilkanaście (najprawdopodobniej 19) baterii (ok. 2 bataliony) Patriot PAC-3, wyposażonych w 1800 antyrakietowych/przeciwlotniczych pocisków.

 

19 ?!?!?!? ciekawe czym oni za to zapłacą. No i jaka będzie struktura baterii tzn ile wyrzutni i czy tylko rakiety PAC-3 czy też mix z PAC-2???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam!

 

Tak w sumie dopiero ostatnio na to wpadłem:

 

W paku Pasko'a mamy 3 rodzaje wyrzutni SA-3 w tym mobilną na podwoziu T-55. Jest ona oznaczona jako SOVIET a przecież tylko polska Newa-SC jest na takim podwoziu!!! Tak więc w pliku nations.ini musimy mieć 2 Polski czyli PRL jako ENEMY i RP jako FRIENDLY. Wyrzutnię Newy oznaczamy jako RP żeby była FRIENDLY i rok wprowadzenia pierwszego dywizjonu to 1999. Problemem jest radar bo go po prostu nie ma... Proponuję użyć radaru baterii Kub troszkę go upgrad'ując co by zasymulować ucyfrowienie.

 

Pozdro!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z innej beczki: W najnowszym Lotnictwie napisano że jedna bateria Patriot'ów z 4 wyrzutniami PAC-2 i 2 PAC-3 kosztuje 1,4 miliarda baksów :blink: :blink: :blink: Czy to nie jest jakiś błąd :dntknw: to strasznie dużo !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oj - mogli się nie pomylić.

Bo chodziło im chyba o cały sprzęt, nie tylko wyrzutnie.

Dodatkowo wliczyć trzeba np. radary, infrastruktura,a może nawet koszt zakupionych pocisków.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kwota jest zawrotna a nam przydałyby się ze 3 takie baterie. Do tego jakiś system małego zasięgu. Biorąc pod uwagę kryzys i związane z nim cięcia budżetowe oraz polską opieszałość w podejmowaniu decyzji to kiepsko widzę realizację tego tematu w planach 2009-18. Może to głupio zabrzmi ale szkoda że układ warszawski się rozpadł zanim kupiliśmy np Buk'i i Tor'y...Może nie przesunęło by to konieczności zakupu nowych systemów ale przynajmniej to co byśmy mieli miałoby większą wartość bojową.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Może to głupio zabrzmi ale szkoda że układ warszawski się rozpadł zanim kupiliśmy np Buk'i i Tor'y...Może nie przesunęło by to konieczności zakupu nowych systemów ale przynajmniej to co byśmy mieli miałoby większą wartość bojową.

To nie brzmi głupio.

Tak by rzeczywiście było, tylko że my to moglibyśmy mieć i po układzie warszawskim

Tak samo jak na prawdę bardzo realny i pełny offset przy MiGach 29 proponowany nam wtedy przez Rosjan (nie to co teraz przy F-16).

Tylko że tego nie ma- pewnie przez uwczesną administrację po stronie polskiej.

Jeżeli tak to ja nie wiem komu oni wtedy służyli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use, Privacy Policy, and We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..