Jump to content
Sign in to follow this  
Wraith27

Polskie Siły Powietrzne

Recommended Posts

Niestety nic na ten temat nie wiem ale oto mały komentarz co do dnia 15 sierpnia: gdzieś koło 11 na TVP info był programik o Polskich Siłach Zbrojnych i Orlika określono tam jako "samolot szkolenia zaawansowanego" - no comment

 

:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Ale program faktycznie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Coś tam troszkę poszperałem i znalazłem, że Rumunia jednak nie wprowadziła Sniper'a do uzbrojenia i w ogóle w 03 wycofała MiG'i-29 z eksploatacji. Poza tym znalazłem, że Sniper nie miał nowego radaru choć była opcja jego wymiany na jakiś model izraelski. Co do naszych Fulcrum'ów to potwierdził się temat wykorzstywania ich do 2025 roku. O modernizacji jak na razie niewiele słychać, ponoć MON "zauważa" takową potrzebę. Mam na myśli oczywiście modernizację systemów uzbrojenia. Obawiam się, że do wymiany radaru nie dojdzie ze wzgledów finansowych i technicznych tak więc w dziedzinie uzbrojenia AA możemy liczyć tylko na dodanie AIM-9X'ów. Co do broni AG to wymiana szyn i kompów powinna pozwolić już na dodanie Mavericów i JDAM'ów a jak się znajdzie jakiś LP tzn SniperX bo takie mamy dla Falcon'ów to i Paveway'e się doda. Oj marzyciel trochę ze mnie ale...byłoby fajnie :tumbleweed:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Coś tam troszkę poszperałem i znalazłem, że Rumunia jednak nie wprowadziła Sniper'a do uzbrojenia i w ogóle w 03 wycofała MiG'i-29 z eksploatacji.

Też o tym słyszałem że nic nie wyszło z tej modernizacji i że obecnie Rumuni latają tylko na Lancerach, a wiesz może co zrobili z '29? Odsprzedali je?

Co do broni AG to wymiana szyn i kompów powinna pozwolić już na dodanie Mavericów i JDAM'ów a jak się znajdzie jakiś LP tzn SniperX bo takie mamy dla Falcon'ów to i Paveway'e się doda. Oj marzyciel trochę ze mnie ale...byłoby fajnie

W teorii fajna, w realu to nie takie proste, oprócz problemów połączenia rosyjskiego wyposażenia z nowym zachodnim, dochodzi także problem niewielkiego udźwigu naszej wersji (9.12) - zaledwie 2 tony! Dla przykładu Su-22 ma 4 tony, nowsze wersje Migaczy (9.13S) mają już cztery tony, ale tam wzmocniono punkty mocowania i skrzydła, no i dochodzi problem małego zasięgu Miga, jak podwiesimy jakiś zasobnik pod kadłubem to nie możemy zabierać zbiornika paliwa pod nim...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sorka troche nie w temacie, ale znalazłem coś na temat Orlika a raczej jego modernizacji.

 

Jest szansa, w sumie ma być 28 zmodernizowanych orlików (16 TC-II i 12 TC-III, albo na odwrót), razem z 16-18 nowymi LIFTami i M28 mają tworzyć system szkolenia (na szybkie - TC-II, TC-III, LIFT, F-16/MiG-29, na transportowce - TC-II, M28, C295/C130). Chyba nic nie pokręciłem.

 

Edit: i ma mieć "glass cokpit".

Edited by Signum

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co do Mig'ów rumunskich to nie wiem ale biorąc pod uwagę że ich Lancery trafiały do Etiopii (w któryms Lotnictwie jest artykół)

to może i 29'tki tam trafiły???

 

A co do naszych to masz oczywiscie rację, że pole manewru jest niewielkie a problemy techniczne duże ale problem jest taki, że musimy je zmodernizować bo ich wartość bojowa jest niewielka a jako maszyny do tzw "podtrzymywania nawyków" to 54tyś PLN za godz lotu (wg MON) to trochę przydrogawo. Wg tych samych danych dla F-16 ten wskaznik wynosi 44tyś PLN.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak najbardziej w temacie Signum, co do Liftów to ktoś tam przebąkiwał o fińskich Hawkach mk51, ale chyba nie muszę dodawać że te maszyny są już "zaawansowane" wiekowo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chyba ma być zakończone w przyszłym o ile nie w tym roku(modernizacja Orlików oczywiście, zarobilibyśmy na exporcie tych maszyn, ale widać że MON niema czasu) , a właśnie dostawy "Herculesów" dodatkowych Jastrzębi.

Mamy mieć jeszcze jedną dostawę jastrzębi?

A pierwsze herculesy powinny przylecieć w tym kwartale (chyba).

Edited by Signum

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co do dostaw F-16C-została jeszcze jedna ostatnia dostawa.

Ile my mamy egzemplarzy tychże Viper'ów z dodatkowym zapasem paliwa na kadłubie?

Jeżeli chodzi o MiGi-29 to pomysł na całkowite przezbrojenie bez zmiany radaru jest po prostu niemożliwy.

Ciekawe czy nasz rodzimy przemysł elektroniczny(Radwar itp.) próbował samemu wykonac ,albo przynajmniej zmodernizowac jakiś radar.

Z kolei ciekawe czy Ukraina produkuje jakieś uzbrojenie typu rakiety A-A, czy A-G w rosyjskich standardach?

A może próbują modernizowac ich MiGi na własną rękę.

Bo wtedy zawarcie jakiegokolwiek porozumienia w tej sprawie było by nieporównywalnie prostsze i to mogło by by rozwiązanie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Co do dostaw F-16C-została jeszcze jedna ostatnia dostawa.

Ile my mamy egzemplarzy tychże Viper'ów z dodatkowym zapasem paliwa na kadłubie?

Jeżeli chodzi o MiGi-29 to pomysł na całkowite przezbrojenie bez zmiany radaru jest po prostu niemożliwy.

Ciekawe czy nasz rodzimy przemysł elektroniczny(Radwar itp.) próbował samemu wykonac ,albo przynajmniej zmodernizowac jakiś radar.

Z kolei ciekawe czy Ukraina produkuje jakieś uzbrojenie typu rakiety A-A, czy A-G w rosyjskich standardach?

A może próbują modernizowac ich MiGi na własną rękę.

Bo wtedy zawarcie jakiegokolwiek porozumienia w tej sprawie było by nieporównywalnie prostsze i to mogło by by rozwiązanie.

 

Miałeś na myśli Vipery z konforemnymi zbiornikami paliwa? (CFT) dokładnie nie wiem ale ich liczba będzie rosła.Jeśli chodzi o miga-29 to w pełni się z tobą zgadzam, musimy zakupić też nowe uzbrojenie np. rakierty R-77 ale nie możemy ich kupić z wiadmoych powodów, Ukraina nie prodokuje raczej żadnych rakiet typu A-A niewiem jak tam mają z A-G, zostaje jeszcze Izrael on ma jakieś... Radwar chyba nie wyprodukował żadnego jak dotąd radary do myśliwca? Jak myślisz AZ12121?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Coś mi się tam gdzieś obiło, że Ukraina produkuje rakiety rodziny R-27 bo po rozpadzie ZSRR zakłady, które je wytwarzały pozostały właśnie na Ukrainie i nawet Rosja je od nich sprowadzała ale zdaje się, że ostatnio uruchomili produkcję u siebie.

Ale R-27 to raczej kiepska rakieta (np konflikt Etiopsko-Erytrejski) a nie sądzę, żeby na Ukrainie produkowano aktywne głowice dla wersji EA. Zdaje się, że ostatnio uruchomili produkcję wersji pasywnej P (tzn głowicy w wersji "made in Ukraine") do zwalczania Awacs'ów itp. Ostatnio na jakiś targach ukraina pokazała też nową rakietę (czy też jej makietę) małego zasięgu a także bombę szybującą TV. Niestety nie pamiętam czy te modele korzystają z jakiś rosyjskich komponentów. tzn ta bomba ma taką samą głowicę TV jak Ch-29T ale nie wiem czy jest ona sprowadzana czy też Ukraina ją produkuje.

 

Mówiąc zwięźle: modernizacja MiG-29 to niezły kanał ale jest konieczna. Biorąc pod uwagę zawiłości polityczne, techniczne, finansowe i cholera wie jeszcze jakie, obawiam się, że do niej nie dojdzie...(tfu,tfu,tfu -dla przesądnych :biggrin: )

 

PS Tak przy okazji czy ktoś się orientuje dlaczego nie kupilismy HARM'ów dla Jastrzębii i nie ma tegu zakupu nawet planach ?

Wiem, że to jedna z droższych zabawek i trzeba jeszcze pomyśleć o HTS'ach co by w pełni wykorzystać możliwości 88'ych .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chyba nie było tego w planach- mamy mieć tylko JDAMy JSOVy (wersja C i chyba następne) i mavericki, do atakowania objektów naziemnych, głównie nie kupiliśmy ich ze względów finansowych, ciekawe czy ktoś z MON-u zastanawia się nad tego typu bronią.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie kupiliśmy Harmów bo te rakiety używa się raczej w misjach ofensywnych, uderzeniowych, kiedy to przelatującej grupie uderzeniowej trzeba zrobić wolny kanał do przelotu, a my raczej nastawiamy się na obronę naszego terytorium przed dywizjami pancernymi m.in. dlatego dość dużo zamówiliśmy Mavów, krótko mówiąc nie zamierzamy atakować Moskwy :haha:

Edited by ArturR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeżeli chodzi o Mavericki to zdziwiło mnie troche że kupujemy wersję (chyba) G a czego nie nowszą?

Aha i czy będziemy mieć Paveye (no pisownia w tym przypadku jest mi obca, ale mam nadzieję że Moderator poprawi.)?

Edited by Signum

Share this post


Link to post
Share on other sites
Miałeś na myśli Vipery z konforemnymi zbiornikami paliwa? (CFT) dokładnie nie wiem ale ich liczba będzie rosła.Jeśli chodzi o miga-29 to w pełni się z tobą zgadzam, musimy zakupić też nowe uzbrojenie np. rakierty R-77 ale nie możemy ich kupić z wiadmoych powodów, Ukraina nie prodokuje raczej żadnych rakiet typu A-A niewiem jak tam mają z A-G, zostaje jeszcze Izrael on ma jakieś... Radwar chyba nie wyprodukował żadnego jak dotąd radary do myśliwca? Jak myślisz AZ12121?

Radwar nie wyprodukował, lecz jakieś eksperymenty w Polsce były na pewno.

Poza tym Radwar produkuje już radary kontroli ognia np. do Poprada ( do Loary był chyba Ericssona), więc wykorzystując doświadczenie można się chyba pokusić na coś nieco ambitniejszego...W Izraelu produkują rakiety A-A typu Python,Shafrir i Derby.

Pythony nie wnoszą niczego nowego, gdyż ich efektywność jest bardzo kiepska,zaś Shafriry są już bardzo przestarzałe.Rakiety typu Derby to zmniejszone AMRAAMy-potrzebują szerokiej modernzacji radaru i w ogóle całej awioniki na zachodnią,a to w przypadku MiGów kiepski pomysł ze względu na ich przypuszczalną awaryjność-no chyba że zrobili byśmy to w Rosji ale teraz nie ma co na to liczyć.

Co do R-27 to my w tej chwili do MiGów rakiet BVR nie mamy w ogóle więc powinniśmy je brać-nawet w ciemno(podczas wojny Erytrea-Etiopia obie strony używały R-27).

I nie byłbym taki pewien,czy nie produkują wersji EA.

Trzeba by gdzieś zobaczyć i sprawdzić.

Edited by az12121

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie no Python-4 jest już całkiem całkiem, mu chyba do naszych MiG-ów mamy R-27R (?) i kilka już staruszków. (R-60M(!) i R-73 niewiem która wersja)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oj chyba nie mamy żadnych R-27.

No tak Python-4 nie jest zły,lecz jest stosunkowo drogi i trzeba do zmodernizować elektronikę na izraelskie standardy.Za to R-73 jest całkiem niezły.

A R-60 to powinny być u używane tylko przez śmigłowce (Mi-24).

A może czesi produkują coś!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mamy,mamy w sierpniowym NTW widziałem zdjęcie na którym przetstawione było uzbrojenie, naszego miga (na zdjęciu).

Share this post


Link to post
Share on other sites

R-27 mamy na 100% ale tylko wersję R. Nie wiem ile ale podejrzewam, że nie za wiele i samoloty raczej żadko z nimi latają bo jest ona po prostu mało skuteczna. Nie słyszałem też aby strzelano nią na jakiś poligonach. Poza tym jest inny problem dotyczący wszystkich naszych rakiet made in ZSRR: ostatnie zakupy rakiet były pod koniec lat 80'tych i wszystkim rakietom skonczył się już termin ważności !!!!

 

Co do Mavericów to wersja G-2 jest najnowszą a wersje H i K to przeróbki starych Mavów wersji A i B. Kiedy rakiety te wycofywano Rayethon je chyba odkupił i okazało się, że wiele układów jest nadal w dobrym stanie i tak powstały wersje H ze starą głowicą 57kg i K z nową 136kg. Nowy (lub zmodyfikowany) jest też układ naprowadzanie tzn to jest nadal TV'ka ale z możliwością atakowania przy niskim poziomie oświetlenia. Do głowicy IIR wersji G to jednak jej daleko. Różnica jest prosta: cena.

 

Coś tam temat Pythona poruszyliście to tylko dodam, że kiedy kupowaliśmy F-16'tki to Izrael zaproponował nam Pythona-5 (przejsciowo Pythona-4) zamiast AIM-9X'ów. Niestety nasze politbiuro nie potrafiło jak zwykle zrobić dobrego interesu (była mowa o produkcji u nas) i nie skorzystało z oferty. MAŁO TEGO w którymś Raporcie czytałem, że całe uzbrojenie do Jastrzebii kupujemy od Lockheed'a a nie od Rayethona!!! Co to znaczy? Że płacimy dodatkową prowizję. Podobno Rayethon chciał zawrzeć z nami osobny kontrakt na uzbrojenie ale ODMÓWILIŚMY. Tak samo jak nad Pythonem mogliśmy pomyśleć o IRIS'ie-T i o Meteorze na przyszłość. Ale nasi się cieszyli, że Lockheed wszystko załatwi nie ważne za jaką cenę byle oni nie mieli więcej do roboty...

Share this post


Link to post
Share on other sites

może zależału im na czasie dostawy?

Share this post


Link to post
Share on other sites
R-27 mamy na 100% ale tylko wersję R. Nie wiem ile ale podejrzewam, że nie za wiele i samoloty raczej żadko z nimi latają bo jest ona po prostu mało skuteczna. Nie słyszałem też aby strzelano nią na jakiś poligonach. Poza tym jest inny problem dotyczący wszystkich naszych rakiet made in ZSRR: ostatnie zakupy rakiet były pod koniec lat 80'tych i wszystkim rakietom skonczył się już termin ważności !!!!

No właśnie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

No dobra panowie użalamy się nad naszym lotnictwem, POWIEDZMY O NASZYCH COŚ DOBREGO!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jakoś nic mi do głowy nie przychodzi ale mam pytanie:

 

Coś tam były opóżnione dostawy uzbrojenia dla F-16 i co już coś dostarczyli? I kiedy mają one w koncu osiągnąć gotowość bojową???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wydaje mi się że żadnych dostaw uzbrojenia nie będzie (chyba że szkolnego) , bo żaden pilot nie przeszdł całego szkolenia na nasze "efszesnastki".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kilkunastu pilotów przeszkolonych na F-16 jest na pewno-były szkolenia w USA.

A tak na marginesie-co będzie w naszym lotnictwie szturmowym po Su-22 ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sami wojskowi nie wiedzą a co dopiero my?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use, Privacy Policy, and We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..