Jump to content
Sign in to follow this  
az12121

Wojna w Gruzji.

Recommended Posts

Parę tygodni temu zaczął się kolejny konflikt- chodzi mi o wojnę w Gruzji.

Co sądzicie o tym konflikcie, o jego przyczynach,następstwach,co my Polacy powinniśmy zrobić itp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może i to troche kontrowersyjny temat. :dntknw:

NA PEWNO MY NIE POWINNIŚMY SIĘ WTRĄCAĆ MILITARNIE. :yes:

Politycznie jak najbardziej, ale o wojsku i zachęcaniu do odwrotu Rosję to powinni się troszczyć Amerykanie, ale to tylko moja opinia. My Polacy powinniśmy się zająć sprawami wewnętrznymi (np. TARCZA) trochę odchodze od tematu.

No to Gruzja się wkopała teraz mbędzie błagać cały świat żey coś zrobili bo "nas zaraz tu nie będzie", jak oni to ujęli.

A zresztą rosja chce pokazać swoją potęgę więc nic to nowego. :wink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moim skromnym zdaniem- Gruzinów od dłuższego czasu prowokowano i nikt z zewnątrz się tym nie interesował.W końcu musiało dojść do odwetu (a może obrony? Kto wie..).

Rosjanie zaatakowali niepodległe państwo z demokratycznie wybranym rządem.

Wygląda na to że sprawdzają jak reaguje w tym przypadku zachód (czyli jak daleko mogą zajść w swych "działaniach").Na razie przekonali się że mogą zajść rzaczywiście daleko.A jeżeli angażować się to militarnie tylko wtedy kiedy będzie jakaś misja NATO, lub UE.

Na tę chwilę można powiedzieć że USA i NATO działa bardzo opieszale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pewnie dlatego że się "boją Rosji"????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rosja jest jaka jest i jeśli ktoś sądził że coś się zmieniło po upadku ZSRR to teraz ma dowód że nie!

 

PS W jednej z relacji słyszałem, że Gruzini zestrzelili rosyjskiego Tu-22M za pomocą Angary. Znacie jakieś szczegóły? Może jakieś linki?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Rosja jest jaka jest i jeśli ktoś sądził że coś się zmieniło po upadku ZSRR to teraz ma dowód że nie!

 

PS W jednej z relacji słyszałem, że Gruzini zestrzelili rosyjskiego Tu-22M za pomocą Angary. Znacie jakieś szczegóły? Może jakieś linki?

 

:shok:

Myślałem że rosjanie mają tlko siły "lekkie" (wiecie Su-25, migi-29) ale...

Ja pamiętam że razem Gruzini zestrzelili ok. 4 SU-25.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Rosja jest jaka jest i jeśli ktoś sądził że coś się zmieniło po upadku ZSRR to teraz ma dowód że nie!

 

PS W jednej z relacji słyszałem, że Gruzini zestrzelili rosyjskiego Tu-22M za pomocą Angary. Znacie jakieś szczegóły? Może jakieś linki?

 

masz:

http://www.altair.com.pl/start-1561

Choć ja słuszałem że został zestrzelony SA-6.

Edited by Signum

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja gdzieś słyszałem (i widziałem na zdjęciu) że gruzini mają zestawy SA-3 i właśnie za pomocą tego zestawu zestrzelili tego Tu-22.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To znaczy widziałem to zdjęcie w jednym z międzynarodowych serwisów informacyjnych-bodajże w CNN, a potem drugi raz chyba w TVN 24.Była też informacja o tym zestrzeleniu właśnie przez ten zestaw.Zdjęcie było z jednej z baz w pobliżu Gori (prawdopodobnie już całkowicie rozwalonej).Zdjęcia szukałem lecz nie udało mi się go znależć.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przepraszam za odgrzebywanie tematu, ale może ktos oszacować straty w armii Rosji i Gruzji(a mianowicie lotnictwie) po tym konflikcie?

Wiem że Rosjanie stracili TU-22M3, 2x SU-25 (+ 1 Su-25 zestrzelony przez swoich), Su-24M i MR, i czy to wszystko??

Strat Gruzinów nie znam może ktoś z was je zna???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proponuję artykuł ze styczniowej NTW !!! Jest tam wszystko opisane. Tupolew oberwał prawdopodobnie z "buk'a" ewentualnie ze "spidera" ( To się Rosjanom "gift" trafił bo zdobyli nietkniętą wyrzutnię z 4 python'ami 5 ! ) New i Weg podobno Gruzja nie miała...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha, dzięki może gdzieś zdobędę, nie prenumeruję NTW co prawda bo mam takie "ograniczenie". Ale może poczytam gdzieś w necie. A Gruzja wogóle ujawniła bilans jakihś strat???

Share this post


Link to post
Share on other sites
Aha, dzięki może gdzieś zdobędę, nie prenumeruję NTW co prawda bo mam takie "ograniczenie". Ale może poczytam gdzieś w necie. A Gruzja wogóle ujawniła bilans jakihś strat???

 

Nie kumam :dntknw: kiosków u was nie ma czy co :rofl:

Share this post


Link to post
Share on other sites

No, kiosków.... kioski są, (haha w nich jest tylko "fakt" i "gazeta wyborcza" i czasem "super expres" ale lotnictwa i innych gazet tam nie znajdziesz) tyle że... no wiesz...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wg NTW 01/09:

 

Straty rosyjskie:

 

08.08.08

 

Su-24MR zestrzlony przez Osę lub Spyder'a.

Su-25 trafiony rakietą z przenośnego zestawu -uszkodzony powrócił do bazy.

 

09.09.08

 

Su-25 zestrzelony przez Buk-M1

Tu-22MR zestrzelony przez Buk-M1. Nowsze dane podają, że był to Tu-22M3.

Su-25 zestrzelony 2 rakietami SAM IR.

Su-25 zestrzelony przez Buk-M1 lub Spyder.

 

11.08.08

 

Su-25 trafiony rakietą Igła -uszkodzony powrócił do bazy.

 

Straty gruzińskie:

 

08.08.08

 

Su-25KM zestrzelony przez Igłę lub artlerię plot.

Su-25 zestrzelony przez Igłę lub artlerię plot.

 

09.08.08

 

Su-25 zestrzelony przez Igłę.

Su-25 zestrzelony przez Su-27 lub MiG-29 rakietą R-73.

 

11.08.08

 

Su-25 zestrzelony przez Igłę.

 

W kolejnych dniach podobno zestrzelono jeszcze 7 gruzińskich BAL'i

Edited by CIACHO

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oto mi chodziło, dzięki wielkie teraz już wiem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdjęcie nr. 1 przedstawia chyba rezultat bombardowania- ofiarą jest gruzinski Mi-24(nie wiem jaka wersja ale chyba nie D bo gruzini ich chyba nie używają)

A Zdjęcie nr. 2 - W takim stanie powrócił znad Gruzji do bazy w Budionowsku Su-25 z 368-го ШАП. Ewidentnie widać skutek eksplozji głowicy rakiety klasy 9K32M Strzała-2M/9K38 Igła o sile rzędu 1,5kg HMX, mniej więcej w odległości 2m od celu. Czytałem to gdzieś widziałem to zdjęcie.

 

Gruzinski SU-25 + Igla = http://www.vesti.ru/videos?vid=143324&...p;doc_id=199676

pilot się katapultował (nie wiem czy szczęśliwie)...

 

Gruzińskie Mi-24P w osetii...

 

A oto zdobycz Rosjan (Buk):

 

8846892.jpg

 

Aha i z tego co czytałem to gruzini mieli też GROM'y.

Proszę a tu wyrzutnia spyder, zdobyta przez rosjan:

8555f6baa9f4ecb82e927a8tx8.jpg

...

Edited by Signum

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use, Privacy Policy, and We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..