Jump to content
Ngr

Modernizacja MiG-29

Recommended Posts

Nie wiem czy wiecie ale 12 sierpnia 2011 roku została podjęta decyzja w sprawie modernizacji MiG-29 sprawa dotyczy tylko maszyn z Mińska Mazowieckiego. Więcej szczegółów w grudniowym numerze Lotnictwa (12/2011).

 

WRESZCIE!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawe czy "modernizacja" będzie miała na celu tylko przedłużenie resursów silników i płatowca o kolejne X lat, czy też wchodzi w grę zwiększenie możliwości bojowych, unowocześnienie awioniki?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przyznam, że po przeczytaniu artykułu nie byłem pewny czy wszystko dobrze zrozumiałem. Jednak wszystko NATO wskazuje, że modernizacja się odbędzie. Było by super bo pamiętajmy, że na więcej ( w sensie wymianę na nowe ) nas na razie nie stać. Niestety jestem sceptyczny - modernizacja składa się z 3 etapów i tylko finalny przewiduje nowe uzbrojenie i ogólnie mówiąc znacznie zwiększa możliwości 29'tek. Nie chcę krakać ale jak modernizacja skończy się na pierwszym etapie to nie będę wcale zdziwiony... kurcze pesymista ze mnie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wydaje mi się że modernizacja do stopnia 2 lub 3 dojdzie do skutku bo co WZL-2 robiły by przez 16 lat (patrz przypis pod zdjęciem na oststniej stronie artykułu).

Share this post


Link to post
Share on other sites

spoko

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Powiem tak - gdyby zmodernizować do 3 stopnia wszystkie MiGi i odkupić kilka od braci Madziarów (np. na części), to mielibyśmy całkiem nowoczesną flotę samolotów bojowych jak na nasze możliwości budżetowe...Jeszcze tylko wymienić te dymiące silniki...

Share this post


Link to post
Share on other sites

W artykule napisali że modernizacja będzie dotyczyła tylko maszyn z Mińska Mazowieckiego, nic nie wspominają o Malborskich migach. Idąc dalej tym tropem być może niektóre malborskie maszyny pójdą na części dodam że jeśli dobrze pamiętam z książki Polish Wings 11 i 12 samoloty z malborka mają większą ilość godzin wylatanych co czyni je bardziej zużytymi od Mig z 23 bazy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeszcze tylko wymienić te dymiące silniki...

 

Teoretycznie nie ma problemu - Rosjanie od dawna oferują do 29'tych nowsze, niedymiące, mniej paliwożerne, mocniejsze i ogólnie lepsze wersje silników. Kwestia uzależnienia się od nich nie gra tu roli bo silników na całkiem inne wymienić się nie da. Trzeba się tylko dogadać...

 

A właśnie co do dogadania się z Rosjanami - jak tylko WZL2 zaprezentowało swoją propozycję modernizacji to wydali oni oświadczenie o ochronie własności intelektualnej itd., itp. Chodzi generalnie, że chcą mieć swój udział w takiej modernizacji i coś zarobić - jak to wygląda przy podjętej już przez nas decyzji o modernizacji - uwzględniamy ich czy nie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wydaje mi się żeby Mikoyan puścił bez echa sprawę modernizacji Migów ,ostatnio mikoyan ledwo co ciągnie a więc jest modernizacja są pieniądze dla firmy .Po zatem Biuro mikoyana jest jakby nieobecne od czasów zakończenia zimnej wojny wypuścili modernizację miga 29 czyli mig 35 i prototyp mig 1,44 .Wracając do tematu modernizacji 29 mam nadzieję że jest też objęta modernizacja awioniki na nowszą i kompatybilność z systemami przesyłania danych NATO i do uzbrojenia paktu północnoatlantyckiego mam na myśli pociski : aim 9 x sidewinder , aim 120 ammram czy też agm 65 maveric czy bomb jdam i instalacji slotu do tankowania w locie . W sumie najlepsze obecnie zmodernizowane 29 ma Rumunia która oddała samoloty do Izraela i źle na tym nie wyszła miejmy nadzieję że oprócz f-16 również migi będą miały podobny standard techniczny a i ciekawe czy po modernizacji dostaną jakiś fajną ksywkę :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rumunia nie zmodernizowała swoich 29'tek - Sniper był tylko demonstratorem i nic z tego nie wyszło - nie wiem co zrobili z resztą - zdaje się ,że rdzewieją na jakimś lotnisku tak samo jak spora część zmodernizowanych Lancer'ów.

 

Co do naszej modernizacji to maksymalny wariant zakłada wszystko o czym piszesz. Mając możliwość przedłużenia resursu maszyn do powiedzmy co najmniej 2025 roku taka pełna modernizacja jest jak najbardziej uzasadniona.

 

Jeśli chodzi o nazwę moja propozycja to "FENIKS"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nazwa w sumie może być :salute: wracając do Rumunii jako członek NATO musi mieć siły reagowania a pozostałości dawnego bloku wschodniego czyli Mig 21 i MiG 29 nie podobają się NATO głównie 'Wujkowi Samowi który chce ofiarować Rumunii Stare F - 16 block 15 wersję A i B .Podobno iż maszyny te są schowane w jednym magazynów w Arizonie ,tylko podobno czekają na to aby rząd Rumunii się zgodził .

 

Wracając do Migów poczekamy zobaczymy co z nimi zrobią czas pokażę miejmy nadzieję iż będzie jakaś relacja w prasie lotniczej pokazująca zmodernizowane migi 29 ,

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

jeśli chodzi o aktualne doniesienia z modernizacji w prasie polecam Lotnictwo.

jeśli chodzi o nazwę nie wydaje mi się żeby przyjęła się nazwa FENIKS bo będzie się kojarzyć jak feniks z popiołów. ja proponuję by MiGi po modernizacji powinny nazywać się Krogulec

Share this post


Link to post
Share on other sites

...jeśli chodzi o nazwę nie wydaje mi się żeby przyjęła się nazwa FENIKS bo będzie się kojarzyć jak feniks z popiołów...

 

No to Cię zaskoczę - dokładnie o to mi chodziło - tak właśnie ma się kojarzyć nazwa Feniks - jako symbol odrodzenia - w domyśle to co mamy to złom - popiół.

 

Co do Krogulca to nieźle choć pewnie połowa ludzi będzie myślała, że to gatunek ssaka... :rofl: :rofl: żartuję - jest git :good: byle tylko nasi decydenci nie wymyślili jakiejś super "wyniosłej" nazwy jak Turkawka, Paszkot albo Bąkojad - nie wiem czemu ale ostatnio mnie te nadawane różnym projektom nazwy lekko irytują :boredom:

Edited by Wraith27

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po prostu w języku polskim nie brzmią tak "cool" jak w angielskim :grin:.

Share this post


Link to post
Share on other sites

może i ten feniks w takiej interpretacji może być spoko ale turkawka rządzi

:rofl:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use, Privacy Policy, and We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..