Jump to content
Sign in to follow this  
Wraith27

Polskie Siły Powietrzne

Recommended Posts

Co do MiG'a-29 to w najnowszej NTW przeczytałem w art. o Patriotach, że zostały one zgłoszone do NATO jako myśliwce DZIENNE (!!!) i mogące atakować cele tylko w zasięgu widzialności WZROKOWEJ. Tak więc jak widać są problemy z radarem. Coś tam też ostatnio pisali , że nasi spece zrobili stanowisko kontroli i kalibracji dla Topazów -może to coś da...

 

Co do R-27R to pomijając ich resurs to mamy ich jeszcze trochę prawie na pewno, bo chocby od Niemców kilkadziesiąt sztuk dostaliśmy. No ale jeśli radary szwankują to R-27R nie ma co podwieszać bo tylko opór stawiają :rofl:

 

Następcy Suczek -coś tam już na ten temat gadaliśmy. Mówi się o 2 elt'ach (32szt) myśliwców używanych - w domyśle F-16 ale nie wiem od kogo, lub samolotach szkolenia zaawansowanego, które będą też pełnić rolę maszyn bojowych.

Edited by CIACHO

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy mi się wydawało ,czy powiedział ZMODERNIZOWANE MiGi-29....

A poza tym czytałem ,że została ostatnia dostawa 3 F-16 (obecnie mamy ich 45).

Czy wszystkie nasze Vipery to block-50/52 i czy my mamy nowe (w sensie że nie używane-fabrycznie nowe) egzemplarze

Edited by az12121

Share this post


Link to post
Share on other sites
A poza tym czytałem ,że została ostatnia dostawa 3 F-16 (obecnie mamy ich 45).

Czy wszystkie nasze Vipery to block-50/52 i czy my mamy nowe (w sensie że nie używane-fabrycznie nowe) egzemplarze

Tak, ostatnio przyleciały 4 maszyny. Nasze wszystkie Vipery to Block52+ czyli nowiutkie prosto z fabryki, widać to choćby po czyściutkich płatowcach i nieokopconej dyszy wylotowej. Co myślicie o Gripenie, mógłby być dobrym następcą Suczek?

Edited by ArturR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gripen demo, mnie zaciekawił (a raczej wersja którą zrobi SAAB), ma większy udzwig i nowy radiolokator, mógłby być śmiało

następcą SUczek. Jak myślicie?

Edited by Signum

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tymi jastrzębiami to może, ale to co Amerykanie nam sprzedali (HMMWV mianowicie) okazało się że mają prawie 20-15 lat! Zresztą mysle że nie powtórzy się to w lotnictwie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja nawet myślałem o wersji podstawowej Gripena C/D, jak na nasze potrzeby w zupełności by wystarczyły. Ta nowa wersja Gripen Demo (E/F?) może być dość droga, być może nawet droższa od naszych Viperów. Chociaż znając życie weźmiemy jakieś wiekowe f-16a mlu.

Edited by ArturR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poprostu moglibyśmy kontynuować program Kobra 2000, już nie wspominając o Skorpionie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zarówno Skorpion jak i ta Kobra to były kompletnie nierealne projekty, była cała masa problemów przy programie Irydy a co tu dopiero mówić przy budowie pełnokrwistego samolotu bojowego! Ledwie kilka państw na świecie może sobie pozwolić na budowę wielozadaniowych myśliwców.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zarówno Skorpion jak i ta Kobra to były kompletnie nierealne projekty, była cała masa problemów przy programie Irydy a co tu dopiero mówić przy budowie pełnokrwistego samolotu bojowego! Ledwie kilka państw na świecie może sobie pozwolić na budowę wielozadaniowych myśliwców.

 

Się z Tobą całkowicie zgadzam. Pomijam już fakt, że próba realizacji dwóch tożsamych projektów była paranoją samą w sobie.

Popatrzcie np. na indyjskiego Tejasa: mnóstwo czasu, jeszcze więcej kasy a efekt po prostu mizerny.

 

Co do Gripena to wydaje mi się, że taka opcja nie będzie nawet brana pod uwagę a szkoda. Nadal twierdzę, że zamiast 16'tek powinniśmy byli kupić Gripena.

 

Tak przy okazji czy ktoś wie wg jakiej stawki zapłacilismy VAT'a za Falcony? Bo jeśli według naszej to znaczy, że przy 3,5 mld $ za eFy(nie jestem pewny tej ceny...) dodatkowo wybuliliśmy 770 mln $ na podatek VAT do kasy uni o ile się nie mylę. Zakup gripena byłby bez VAT'u bo Szwcja w uni siedzi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No tak macie rację, ale gdyby ten projekt weszedł w życie 10 lat (kiedy był jeszcze kom.)wcześniej może byłoby bardziej możliwe jego skończenie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zarówno Skorpion jak i ta Kobra to były kompletnie nierealne projekty, była cała masa problemów przy programie Irydy a co tu dopiero mówić przy budowie pełnokrwistego samolotu bojowego! Ledwie kilka państw na świecie może sobie pozwolić na budowę wielozadaniowych myśliwców

Moim zdaniem polskie zakłady byłyby w stanie zrobic jakiś porządny projekt, ale dopiero za jakieś 5 lat.

Idea jest dobra,i mamy w kraju całkiem niezłych specjalistów.

A Tejas był po prostu baaardzo drogim wypadkiem przy pracy,a poza tym ja osobiście Indie uznaję za jedno z mocarstw zdolnych

do takich projektów takich jak np.USA,Chiny,Rosja.

Edited by az12121

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tyle że już nie ma czegoś takiego jak "polskie zakłady lotnicze", wszystko jest wyprzedane, Mielec jest w rękach Sikorskiego (producenta śmigłowców rzecz jasna, nie mylić z ministrem :smile: )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobrze więc powróce do tematu:

Co myślicie o remontach "efszesnastek" w Zakładach w Bydgoszczy?

Ty Artur powinieneś wiedzieć najwięcej, bo pewnie tam pracujesz... (to tylko żart)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja myślę ,że każdy samolot który ma nasza armia na wyposażeniu powinien mieć możliwość

remontu w Polsce-przynajmniej remontu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Troszkę zmienię temat:

 

Kiedyś gadaliśmy o traktacie CFE tzn ile Polska może mieć samolotów bojowych. Znalazłem w "Raporcie" ?/97, że według CFE-1 (a był CFE-2 ???) możemy posiadać

460 Tak więc to co mamy obecnie czyli 48+48+32 nawet się do tego limitu nie zbliża...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Troszkę zmienię temat:

 

Kiedyś gadaliśmy o traktacie CFE tzn ile Polska może mieć samolotów bojowych. Znalazłem w "Raporcie" ?/97, że według CFE-1 (a był CFE-2 ???) możemy posiadać

460 Tak więc to co mamy obecnie czyli 48+48+32 nawet się do tego limitu nie zbliża...

 

 

??? :shok:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wracając do udźwigu MiG'a-29 to nie jestem pewny czy kolejne wersje, które mają większy udźwig mają wzmocnioną konstrukcję czyli, że jest to tylko kwestia przystosowania ich do podwieszania belek wielozamkowych. O ile wiem dla naszej wersji 9.12A udźwig 2000kg to nie jest max a tylko wariant z 4 bombami 500kg ale do tego można podwiesić i podkadłubowy FT i 2 rakiety AAM. Po prostu nie jest on przystosowany do zabrania większej ilości bomb ale udźwig max jest większy taki jak w póżniejszych wersjach (pomijając M'ki)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może ma ktoś więcej informacji na ten temat?

Dobrze że nikt nie zginął.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przyczyną była awaria silników.

Jeden z pilotów jest ciężko ranny, a reszta załogi (lub tylko drugi pilot) została przewieziona do szpitali.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropo modernizacji MiG-29 a konkretnie nowych AHM'ów:

 

Jak wiemy przystosowanie AMRAAM'a jest zbyt drogie, skomplikowane i ogólnie tródne a R-77 nie wchodzi w grę z wiadomych przyczyn.

A może indyjska "Astra" ? tzn pytam czy wiecie jaki jest status tego projektu i czy przypadkiem nie wykorzystuje ona rosyjskich komponentów ( czyli głowicy )

Z Hindusami mamy dobre kontakty, także w branży zbrojeniowej.

 

???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use, Privacy Policy, and We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..