Jump to content
Sign in to follow this  
kukulino

Mig-29A od Mirage Factory

Recommended Posts

Ďik, cover72, až také detaily som nečakal :yes: Ale to je len dobre :yes:

 

Iste, pliesť si generácie striel medzi sebou nie je dobrá vec. Pokiaľ to človek nemá ako tak naštudované, sem tam sa stane.

 

Každopádne, keď vychádzam zo svojich skúseností z testov weps packu z júla 2006, R-73M2 je ďaleko za AIM-9X. A R-73M1 sa mi javí horšou ako AIM-9L. Pohľad do weapondata.ini to potvrdí.

 

Čo sa týka R-77, nechám si poradiť.

 

V prípade R-60 je predovšetkým problém v označovaní. Iste stále mi ide o naše letectvo. Aké verzie sme používali v ČSSR/ČR/SR? A ako zodpovedajú tie rakety raketám vo weps packu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

S R-77 je to takové zajímavé, protože ta raketa vlastně neexistuje. Po rozpadu SSSR se Rusko přeorientovalo na svoje rakety, a R-77 vyvinuli Ukrajinci - takže ve výzbroji ruských Flankerů není. Vývoj stojí, ukčka to nabízí někam do indie ale pokud vím tak bezúspěšně. Na ruských Su-27 se tedy doteď jako MRAAM používají R-27 verzí EP,ET,ER.

 

Jinak ohledně R-77 a Aim-9L,M - nad těmi je R-77 lepší. Čidlo, resp. CCM (counter-counter-measures, tedy odolnost vůči rušení/flares) by měla být srovnatelná, ale R-73 má podstatně větší zorný úhela dokáže hlavně o poznání lépe manévrovat - má vektorování tahu, což USA a vůbec západ dohnaly až před pár lety právě se zavedením 4. generace SRAAM (Aim-9X,IRIS-T,ASRAAM).

Porovnání R-73M2 a Aim-9X je asi tak takhle: SuperSidewinder má úplně jiný druh optiky a hl. zpracování (IR-imaginery oproti normálnímu IR u R-73), ale R-73M2 by zase mohla umět pár zajímavých věcí (mj. právě palbu "přes rameno" - ale o tom se informace rozcházejí a dost možná to byla plánovaná, ale následně zrušená feature [asi právě kvůli nemožnosti IFF a tedy hrozbě pro ostatní spřátelená letadla ve formaci]).

Tělo rakety, resp. aerodynamiku mají ale rusové možná o něco lepší - fyziku proudění měli vždycky lépe zmáknutou, ikdyž něco řešívali z pozice síly motoru.

 

Aim-9X je tedy o dost lepší po stránce CCM a PZ, ale R-73M2 na ni moc neztrácí po stránce aerodynamiky - protože Xko má dost velký odpor při zatáčení daný tím, že se nevzdali konvenčních canardů.

 

 

vrukboy: jo, to máš pravdu; takový SuperHornet by z tohoto úhlu pohledu mohl být velmi schopným strojem. Zvláště díky svému APG-79, který je tak vyspělý, že funguje v "decoupled cockpit modu" - tedy radar dodává pilotu i střelci/GiBovi naprosto rozdílné informace - tedy pilot má třeba radar v modu digfught/vertical scan, kdežto GiB v mapování terénu nebo track-while-scan.

An druhou stranu má Aim-9X off-boresight schopnost jen 60°- takže tolik to asi nepomůže.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No, it's not. It claims "To date, the R-77 can be used by most of the Russian Air force " - and that's true. Russian Flankers and Fulcrums do have system integration enabling them to carry R-77, but russian air force does not use the few they got before soviet union splitted. And just now, you can see why - while Ukraine (or, more preciesly, Juscenko) is trying to get in NATO and relationships between Ukraine and RF are getting cold, service and spare parts could easily get too hard to get.

 

But well, wiki claims manufacturer of R-77 resides in RF, near Moscow - I'm bit puzzled/confused by this, because I've red it's made in Ukraine. I wrote to admin of server I found this info, he's expert on russian rocket technology (I only know fundamentals of few russian missiles - I'm more interested about western ones)

Edited by cover72

Share this post


Link to post
Share on other sites

Well, I've contacted the guy and found out I was wring - R-77 really is russian and is in arnament under designation RVV-AE and/or RVV-PD (RVV-AE-PD).

 

Only some ballistic missile production site remained on Ukraine - probably some of that had similar designaion and thus confused me. Sorry for mistake, everybody.

Share this post


Link to post
Share on other sites

S R-77 je to takové zajímavé, protože ta raketa vlastně neexistuje. Po rozpadu SSSR se Rusko přeorientovalo na svoje rakety, a R-77 vyvinuli Ukrajinci - takže ve výzbroji ruských Flankerů není. Vývoj stojí, ukčka to nabízí někam do indie ale pokud vím tak bezúspěšně. Na ruských Su-27 se tedy doteď jako MRAAM používají R-27 verzí EP,ET,ER.

 

Jinak ohledně R-77 a Aim-9L,M - nad těmi je R-77 lepší. Čidlo, resp. CCM (counter-counter-measures, tedy odolnost vůči rušení/flares) by měla být srovnatelná, ale R-73 má podstatně větší zorný úhela dokáže hlavně o poznání lépe manévrovat - má vektorování tahu, což USA a vůbec západ dohnaly až před pár lety právě se zavedením 4. generace SRAAM (Aim-9X,IRIS-T,ASRAAM).

Porovnání R-73M2 a Aim-9X je asi tak takhle: SuperSidewinder má úplně jiný druh optiky a hl. zpracování (IR-imaginery oproti normálnímu IR u R-73), ale R-73M2 by zase mohla umět pár zajímavých věcí (mj. právě palbu "přes rameno" - ale o tom se informace rozcházejí a dost možná to byla plánovaná, ale následně zrušená feature [asi právě kvůli nemožnosti IFF a tedy hrozbě pro ostatní spřátelená letadla ve formaci]).

Tělo rakety, resp. aerodynamiku mají ale rusové možná o něco lepší - fyziku proudění měli vždycky lépe zmáknutou, ikdyž něco řešívali z pozice síly motoru.

 

Aim-9X je tedy o dost lepší po stránce CCM a PZ, ale R-73M2 na ni moc neztrácí po stránce aerodynamiky - protože Xko má dost velký odpor při zatáčení daný tím, že se nevzdali konvenčních canardů.

 

 

Zdar.

Jen pár poznámek:

"Jinak ohledně R-77 a Aim-9L,M - nad těmi je R-77 lepší...." tady jde asi o překlep, chtěl jsi asi srovnávat R-73 (jak už dál dobře píšeš..)

 

dále k těm raketám - výhoda Archeru (R-73) nad 9X je v doletu a vytrvalosti (jinak jak píšeš o způsobu skenování obrazu, to je pravda).

9X má i podle US zdrojů docela krátké nohy, je to prostě dogfajtová raketa na blízko - ale vzhledem k obálce použitelnosti Amraamu jsou její schopnosti dostatečné a aspoň se šetří vzletová hmotnost letadla.

Měl jsem možnost sledovat videa Aim-9X přímo od výrobce a je tam patrný, že ten motor blafne opravdu jen na chvilku,

nicméně sřela mezitím stihne opsat cca 3/4 kruh a zasáhne cíl, který je tou dobou už na 7.-8. hodině ( k tomu se ještě dostanu)

 

Oproti tomu R-73 je close - close to medium range. Raketa je dost velká a má výdrž.

Dále se uvádí, že tato raketa má unikátní schopnost těsně před zasažením cíle trošku přitáhnout (díky vektoru tahu) a nasměrovat se malinko před stíhaný objekt. Je jasný k čemu je to dobrý. Trochu to taky kompenzuje schopnost 9X vybrat si místo zásahu...

 

A teď co mě už dlouho zajímá a je dle mě dost důležitý.

Já kluci zatím WoE ještě nelítám (včera nainstaloval), ale mám bohatý zkušenosti z vývojovejch verzí Falcona4, kde hodně lítám za rudý.

A prože jsem měl spoustu bojů na mezních režimech, prubnul jsem ty simulovaný zbraně v extrémních situacích. Jak za BLUE, tak za RED.

A kolikrát se mi stalo, že se mi těsně podařilo uniknout R-73, nebo Python-4, i když to šlo hodně zblízka. Třeba proto, že se ještě nestihla odjistit hlavice, nebo že ty úhly byly opravdu tak zběsilý, že to ani tyhle super rakety nezvládly. A co se pak stalo! Ty mrchy to otočily a stihly druhou zteč! Je fakt, že já mezitím třeba trochu nabral rychlost a manévroval tak, abych tu unavenou raketu setřásl - a kolikrát se zadařilo ( i když třeba ten Python je ještě větší a vytrvalejší mrcha, než Archer).

No a já si říkal, jak může mít ta R-73 (která má v Mod1 45 stupnu OFFboresight a v mod2 60 stupnu) schopnost udělat takové kolo. Už jsem si myslel, že tady to vývojářům asi trochu ulítlo (mimochodem je to sim pro zápaďáky, ale Archery jsou tam lepší, než sidewindery :) ale nadalo mi to a zkoušel jsem hledat další zdroje informací. A pak jsem našel na nějakých US armádních stránkách, že ARCHER má při podvěšení na PYLONU ve spolupráci s přilbovým zaměřovačem schopnost zaměřit cíl 45/60 OFFboresight, ale po odpalu má hlavice rozhled +-90, tedy čumí do celé přední hemisféry! Stejně jako 9X! Tím se vracím k tomu sestřelu na 8. hodině - já tohle už dělám ve Falconu za modrý s 9x běžně, že trošku natočím letadlo, kuknu na cíl a ve chvíli, když je 89 stupňů pustím to tam a vektorovatelná raketa to napálí do zmetka, co mám tou dobou už na 6tý. A o tom přesně taky psaly ty armádní stránky - nevýhoda 9x oproti některým jiným moderním AA střelám jako Python a asi i Archer je, že pro krátký nohy nestihne druhou zteč.

Tohle vysvětluje ten kruh u R-73, nebo střelbu přez rameno - cíl je na začátku sice 60, pak ho ale stíhá a při vektorování a slušným úhlu náběhu zasahuje.

To, že celý systém je možno vylepšit dalším intelignentním sofwarem, aby raketa mohla otočit i při hodně těsným průletu ( cíl je na chvilku zcela vzadu) je pravděpodobný a někde jsem četl, že něco takovýho ještě navíc Python má - asi si uloží souřadnice, má rychlost a vektor cíle- potom odhadne kde bude až se otočí a kukne tam ( něco podobnýho má třeba Amraam v Maddog módu, kdy je cíl mimo dosah jeho radaru a letoun nosič z nějakého důvodu taky přestal střelu navádět).

Tak to by bylo k hlavicím.

Co mě ale stále vrtá hlavou a ještě nemám ujasněný:

spůsob napadení cíle střelou

tohle mi vrtá v hlavě už opravdu dlouho, zdánlivě jasný, ale nejasný... :rolleyes:

Trošku jsem koukal na ty ini soubory z WoE (zatím povrchně) ale nevšiml si zda je tam taková věc -

....třeba ve Falconu je jednou z nejzákladnějších vlastností AA zbraně, jestli je střela "lead pursuit", nebo "pure pursuit"

čili, zda napadá cíl s nadběhnutím, či přímým sledováním.

Ze zkušenosti mám zjištěno, že je v tom hrozný rozdíl z hlediska nebezpečnosti a tedy i použitých protimanévrů.

Já si podle tohoto kritéria i sám rozdělil simulátory na ty, který to uměly a který neuměly.

Třeba ve Falcon 3 a jiných starých simech vše "pure pursuit", Hornet 3.0 a Korea byly pro mě 1. s "lead pursuit" výzbrojí, stejně jako Janes IAF, nebo Falcon 4.

Chápu, že "lead pursuit" jsou všechny trošku modernější SARH a vůbec radarem naváděné rakety. Tam má totiž střela informace o rychlosti a směru cíle. Pokud je tedy k mání nějaký primitivní software, střela si cíl nadběhne a NEMUSÍ TOLIK ZATÁČET.

Schválně to tady zdůrazňuju, protože jsem tu v jednom příspěvku včera četl, jak nějaký pisatel "chytře" napsal, že pokud chce 3M střela zasáhnout cíl, musí mít schopnost točit 3x tolik G co cíl. To znamená že na 8G cíl cca 24G a podobně. Bylo to v sekci o R-23, která má podle zdrojů schopnost točit 7 nebo 8G. Tenhle selsky logický ůsudek sice svědčí o přemýšlivosti autora, nicméně odsuzuje našince (pilota Migu-23) k frustraci a beznaději, protože dělá jeho hlavní zbraň nepoužitelnou a nutí ho spoléhat se na krátkonohé R-60, kvůli kterým težší Mig-23 opravdu nevznikal. Nesmíme se dát! .........

 

kluci já to dopíšu později, dávaj útěk z vězení ( já na tu blbost koukám :rofl::rofl::rofl: )

 

Luk

 

P.S. uff koukám, že jsem se nějak rozkecal...

Share this post


Link to post
Share on other sites

No u nás je na tieto veci odborník cover72. Ja sa moc nechytám.

 

Každopádne, WOE engine rozlišuje medzi raketou ktorá "sleduje cieľ " a medzi raketou, ktorá si takpovediac nadbehne. Tá strela, ktorá si nadbehne má charakteristiky all aspect. V podstate ide o všetky radarom navádzané strely v SFP1 series. IČ strely majú charakteristiky rear60, rear180 a All aspect. To zistíš keď si nainštaluješ nejaký weapons pack a tam je weapon editor, kde si tieto veci môžeš pozrieť.

 

Odštartoval som topic o ruských raketách, ktoré sa viacerým zdajú podhodnotené. Čakáme na nový patch pre WOE, aby bola updatnutá na WOI štandard. Potom môžeme riadené strely uraviť na potrebné štandardy. Uvidíme ako to dopadne.

 

Ono odvolávať sa na realitu v prípade rakiet je ťažké. Zdoje sú obmedzené a samotná WOE je optimalizovaná pre "western" užívateľov. Nikto nám však nebráni upraviť si data sovietskych rakiet na lepší štandard.

Share this post


Link to post
Share on other sites

........jednoduše pokud je střela manévrující s přetížením 7G "lead pursuit", může dostat cíl, který točí třeba 6G. Samozřejmě pak ale neletí v jeho brázdě - tam by ji při 9G obratu setřásl. Další věc je, že pokud simulátor dobře simuluje kromě akcelerace i deceleraci, tak ta střela letí kolem 3machů jen opravdu krátkou dobu. Na začátku ne a po vyhoření motoru to zas rychle klesá, takže při letech za Mig23 ve Falconu mám vyzkoušeno, že ve většině případů má ten Apex rychlost při dohonu cíle jen o trochu vyšší, než cíl. Z toho vyplývá, že i cca 7G limitovaný Apex je pěkně nebezpečný.

Jiný je to ale u infra raket a těch se týkají ty zmiňované nejasnosti. Ještě jsem úplně nepochopil jak tyhle zbraně mohou lítat s nadběhem. Chápu ten krátkodobý nadběh R-73 těsně před zásahem. Chápu, že některé střely mají radarové zapalovače, takže si na poslední chvíli můžou rychlost a směr cíle zjistit. Možný je i nějaký datalink letounu nosiče - kdy by např. bylo možné pro zvýšení pravděpodobnosti updatovat let infra rakety z radaru letadla. Možná existuje i algoritmus, který na základě srovnání obrazů cíle v hlavici je schopen odhadnout směr a rychlost a přibližně nadběhnout. Možné je všechno, ale tady mi chybí informace. Myslím, že v tomhle to Falcon 4 trochu přehání a R-23T, která tam létá s nadběhem stejně jako R verze je dost nebezpečná. Další "lead pursuit" IR rakety tam jsou také R-27T, sidewindery vyšších verzí (určitě P,M,X), R-73, R-60 a MICA IR. nevíte někdo, jak je to doopravdy?

 

Hlavní otázky:

 

1)"lead pursuit" IR raket

2) je na to v WoE položka (true/false)?

3) je ve WoE simulováno HOJ (home on JAM), kdy je radarem naváděná střela naváděna na zdroj rušení a letoun nosič tedy může přestat cíl ozařovat

 

díky

Luk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myslím že weapon editor Ti odpovie na vznesené otázky :yes:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Myslím že weapon editor Ti odpovie na vznesené otázky :yes:

 

JJ, díky. Já už to měl rozepsaný a neviděl tím pádem při odesílání Tvoji odpověď.

Share this post


Link to post
Share on other sites

HOJ pokud vím WoE nemá nebo o něm nevím;

Ohledně schopnosti R-73 napadnout cíle zezadu nebo při druhé zteči - pozor, tohle umí (podle slováů na devětadvacítkách z letošního CIAFu) pouze nová R-73M1 (nebo dokonce M2), starší ne, a umí to pouze ve spolupráci s modernizovanou platformou/stíhačkou. Ohledně vlastností optiky/SŘP ruských AAM (zvláště těch infračervených) bych pak byl dost opatrný - moc se toho o nich neví a zvláště o nových se šíří obrovské množství bludů, zvláště propagovaných nadšenými rististy a loviči senzací.

 

Všeobecně považuji 90° zorný úhel za silně nepravděpodobný údaj - i pro střelu s IR-imagninery (Aim-9X, Python) by mohl být dost problém znovu najít cíl, který bude v jedné vteřině asi 3(350 * 2,5) + 282 = 1 157 metrů daleko - natož pro R-73. 90° je na analogové nebo jednodušší digitální zpracování prostě příliš, protože dostane moc malý zoom na moc malé rozlišení a už to neotočí. Nehledě na to, že při takové prudké otáčce střela přijde až o 70% rychlosti, kterou zase musí nabrat - a dohánět stíhačku. Pokud ta, přes kilometr (či dva) daleko, ještě odhazuje flares, zahltí čidlo, které si už tak není úplně jisto pozicí cíle a ztratí se mu.

 

Takže možnost simultánního sledování čidla je IMHO npravděpodobná - a pokud můžu soudit tak to je reálná alternativa pouze u IR-imaginery střel/čidel, protože ty by jako jediné dokázaly po otočení najít cíl, identifikovat ho vč. IFF dle typu a zničit.

Tedy teoreticky - jak už jsem psal, s poukazem na rychlostia fyziku to není tak pravděpodobné, resp. by bylo sandné vytvořit protitaktiku, která stíhač vyvede z kill-zone rakety.

 

 

===

Jinak ohledně lead pursuit - SW není vůbec potřeba. Tuto vlastnost má drtivá většian IČ raket i staršícha zkoro všechny SARH - u těsh starších se to dělalo fixací detekce změny úhlové rychlosti natáčení čidla rakety ku cíli, jestli to z mého popisu pochopíte? Prostě raketa přilétá rovně k cíli. Zafixuje si, s jakou úhlovou rychlostí se mění přímka čidlo-cíl a tu pak uměle dodržuje zatáčením - čímž vzniká jednodušší lead pursiut. Kroulík a Růžička, voj. rakety, naše vojsko 1985 :-)

 

==prison break===

Doufám, že se nedíváš na to na TV Noha s úděsným českým dabingem? Pokud an o a vyskytuješ se v okolí Prahy tak si snad přines disk a já ti tam nahraju 2. a většinu 3. série

Share this post


Link to post
Share on other sites
Všeobecně považuji 90° zorný úhel za silně nepravděpodobný údaj - i pro střelu s IR-imagninery (Aim-9X, Python) by mohl být dost problém znovu najít cíl, který bude v jedné vteřině asi 3(350 * 2,5) + 282 = 1 157 metrů daleko - natož pro R-73. 90° je na analogové nebo jednodušší digitální zpracování prostě příliš, protože dostane moc malý zoom na moc malé rozlišení a už to neotočí. Nehledě na to, že při takové prudké otáčce střela přijde až o 70% rychlosti, kterou zase musí nabrat - a dohánět stíhačku. Pokud ta, přes kilometr (či dva) daleko, ještě odhazuje flares, zahltí čidlo, které si už tak není úplně jisto pozicí cíle a ztratí se mu.

 

Takže možnost simultánního sledování čidla je IMHO npravděpodobná - a pokud můžu soudit tak to je reálná alternativa pouze u IR-imaginery střel/čidel, protože ty by jako jediné dokázaly po otočení najít cíl, identifikovat ho vč. IFF dle typu a zničit.

Tedy teoreticky - jak už jsem psal, s poukazem na rychlostia fyziku to není tak pravděpodobné, resp. by bylo sandné vytvořit protitaktiku, která stíhač vyvede z kill-zone rakety.

 

Popořadě:

To, že střela má možnost koukat čidlem po celé přední polokouli, tedy 90° na všechny strany neznamená, že musí tu oblast pozorovat a zpracovávat naráz. Je to jen možnost, kde všude můžeš hledět - jako když točíš oční bulvou. Když koukneš zornicí 45° do strany neznamená to, že máš rybí oko - furt máš ohnisko 50mm. Když se koukneš na přední části těch raket, tak tam opravdu mají půlkulový průhledný vrchlík - a za ním to očičko (ať analog či digitál). čili při dostatečné volnosti závěsu a malém předsazení ke špičce můžou koukat do strany (3,9 hodina). Díval jsem se právě na videa 9X od výrobce - byly tam například záběry, kdy je obraz rozdělen na 2 části - to co vidí čidlo a zároveň vzdušná situace (F15 s 9x a vedle QF-4 pár set metrů nalevo na úrovni). Střela po odpalu udělá prudký obrat a uhání k cíli. Kdyby měla při 128x128 bodů zpracovávat celou polokouli, nemohla by nikdy nic vidět a rozlišit. Je to spíš jako když se koukneš dalekohledem. F-4 silueta, jasně čitelná od počátku se zvětšuje, pak si čidlo upravuje expozici a vidíš jednotlivé detaily na cíli - jak jsou plechy různě zahřátý, hodně světlé motory- pak cíl vyplní celý záběr a BUM.

 

Co se týče fyziky- je pravda, že ta druhá steč nemusí vždy vyjít ve prospěch střely, ale určitě to není tak ztracený, jak naznačuješ. Důležitý jsou ty rychlosti + další věci. Spousta vzdušných bojů se vede při rychlostech dost pod Mach 1. Zejména ty blízké dogfajty. Je spousta videjí z reálných soubojů (Řecko vs Turecko, různý cvičení atd.), kde je vidět krz HUD. Ty letadla se často ke konci plouží i pod 200 knotů! Ale i třeba při 350 kt když odpálíš nějakou z těch střel hodně OFFboresight, tak se nestane aby letěla papírových 2,5Machu. Při ostré zatáčce bude ráda, kdyby se přiblížila rychlosti zvuku (a to sotva). Čili ani ty poloměry, ani ty únikový vzdálenosti cíle nebudou tak dramatický + navíc viz výše popsaný záběr (detail výhledu) čidla hlavice.

Pak se to dá zlepšit dalšíma věcma, jako je okamžik zážehu motoru a podobně. Myslím, že tak modifikovali nové verze Pythona - první zatáčku udělá z enerigie po vypuštění (jako manévrující bomba), pak teprve zažehne motor, jehož síla se tedy nepere se záměrem rakety letět na druhou stranu a vlastně celá se vynaloží správným směrem. Mimochodem Python nemá vektorování, ale propracovanou aerodynamiku ploch...

Jinak budoucnost je v úplné kontrole nad motorem střely. Proto teď cpou často do raket ještě ty druhé, proudové co mají výdrž a dají se asi i trochu ovládat.

 

Za ten fígl co popisuje Růžička Ti hrozně děkuju. Konečně můžu spát :biggrin: .

BTW není to náhodou to "proporcionální přiblížení"?

Mám pocit, že první R-60 to neměly, další už jo.

 

Jo koukám na tu Nohu. A je to jediný co v TV sleduju. Připomíná mi to, jak jsem kdysi čekal na ABC a cestou od schránky přečetl komix na zadní stránce. To bylo hlavní. Ale trvalo to tak minutu. A pak zas 14 dní čekáš. Tady u toho čekám týden, ale úspěšnost tak 50%, takže jak to ABC :biggrin: .

Jsem od Praglu, asi Tě zneužiju.

 

Dík

Luk

P.S. škoda toho HOJe, ale třeba časem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Já vím, ten výpočet je pro 550kts TAS stíhačky a max. rychlost AAM - protože třeba takový SuperHornet je v pásmu nízkých rychlostí lépe manévrovatelný, než Su-27 (protože má větší LERXy a povolený stab. AoA než Sučko), takže se Sučka asi budou snažit držet rychlost tak nahoře, jak jen to jde - protože tam jim zase pomáhá přebytek výkonu, lepší poměr TTW a vztlak generovaný trupem.

 

S těmi čidly vím, že jsou nakláněcí - to jsem tě špatně pochopil; stále ale zůstává problém v IFF, což můžou zvládnout jen IR-imaginery střely [i dřív ale existovala protiletadlová raketa s touhle možností - nepotvrzenou - Roland SAM, který se prý takhle dal navádět v povelovém optickém módu (na opakovanou zteč)] - jinak je moc velké riziko zásahu vlastního letounu. Což mimochodem znamená, že R-73M2 (M1?) má BUĎ IR-imaginery čidlo, NEBO je to sakra nebezpečný mód bez IFF a asi se nebude reálně používat, NEBO je to fáma.

Fámu bycha asi vyloučil (to by to neříkal ten pilot MiG-29), takže to bude 1) nebo 2).

Share this post


Link to post
Share on other sites

No já si myslím, že ten pilot ani moc vážně nemluvil o druhý zteči. Spíš jen o schopnosti odpalu při vysokým AoA, kdy při 60° u R-73EM (nebo R-73RDM2) a dalších úhlech u letadla se už dá hovořit o palbě "přes rameno". Já tam nebyl a do hlavy mu nevidím :). Nebo to myslel tak, že prostě dostanou model, který je toho schopen, když má odpovídající vybavení (to, že oni ho nemají, je věc druhá). Prostě upgrade z mod1 na mod2? Ani jsem nepomyslel na to, že by ten Archer měl v sobě třeba algoritmus na rozlišování siluety nebo něco podobného - asi i nepraktický při hypotetickém konfliktu Rusko vs Ukrajina (leda by to bylo v RGB a koukalo na vlaječky :). Každopádně bych ty upřesňující informace spíš očekával z letounu nosiče - myslím, že se tomu říká "mid course update". A to buď z updatovanýho HMS (starej to určitě neumí), nebo z radaru/radarů. Píšu z radarů, protože některý Suchoje byli vybaveni druhým (zadním) radarem mezi motory. Prý si jsou ty radary schopni předávat informace a vlastně všechny senzory jsou propojený - radar v předu, v zadu, IRST, HMS. To propojení VŠECH systémů bych ale očekával jen pro prvotní odpal, na ten update při letu bych odhadoval jen radary + možná nový HMS. Pak už žádný další IFF na střele nepotřebuješ.

 

Já byl teď pár dní pryč a trochu se mi v hlavě rozležely ty trochu rozporuplný informace ohledně rozhledu čidla R-73. Možná má stále rozhled jen +-60° a ne více ani po odpalu. Mě napadlo, že Archer je znám tím, že díky vektorování tahu může lítat s vysokým AoA. Takže když po odpalu v extrémní situaci poletí 30° AoA + 60° čidlo, může vlastně sledovat cíl, který se nachází 90° od směru letu střely. Tak to ale na tom webu neprezentovali - napsali 60 na pylonu, 90 po odpalu. Jinak hodnotu mezního AoA této rakety jsem nikde nenašel, abych ověřil, zda to tak vůbec mohli myslet.

 

Luk

Share this post


Link to post
Share on other sites

A je někde u toho i info, kdy by to tak orientačně mohlo vyjít?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ee

 

Ani mäkké f :blink:

 

 

Ale stále hádam že to nebude ďaleko, bo screenshoty sú pomerne časté :yes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

And before my too... :blink:

But If yes, our friends will not say it to us :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use, Privacy Policy, and We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..